Az erről szóló törvényjavaslatot terjesztett be Richard Lugar republikánus képviselő, a szenátus külügyi bizottságának alelnöke. A törvényjavaslat feloldaná az Európába irányuló amerikai LNG-szállításokra fennálló korlátozásokat és erősítené a konkurenciát az európai energiapiacokon.
"Az amerikai gázexport lehetősége segítséget nyújt ahhoz, hogy megszűntesse az orosz befolyást azon NATO-szövetségesekre, amelyek a gázszállításoktól függenek...". Az amerikai adminisztrációnak nagyobb mértékben kell támogatnia a gázszállítási útvonalak diverzifikációját, többek között a Közép-Ázsiából kiinduló és Európába tartó stratégiailag fontos csővezetékek versenyképességét" – hangoztatta a honatya.
Szavai szerint az Egyesült Államok különösebb problémák nélkül tudná az európai partnereknek szállítani az a szükséglet egy részét, feltéve, hogy a gázkitermelés növekszik. Lugarnak az a véleménye, hogy ha lemondanának a NATO-szövetségesek ilyetén támogatásáról, ez teljesen függővé tenné őket Oroszországtól. Véleménye szerint az amerikai hatóságoknak közép-ázsiai politikájukat is felül kell vizsgálniuk és aktivizálni a régióban kifejtett munkájukat. A Lugar féle tervezett automatikus exportengedélyt biztosítana Törökországnak, amely jelenleg gázigényének 20 százalékát Iránból biztosítja.
A jogszabályt a republikánus képviselőnek a demokrata többségű Szenátuson kell majd átvinnie, miközben az Obama-kormány számára is fejfájást okoz a megnövekedett amerikai gázkitermelés. A többek között a palagáz kitermelés megnövekedése miatt jelentős felesleg alakult ki, így Washingtonnak ki kell dolgoznia, mely országok irányába növeli exportját. Ugyanakkor a szektor szereplői máris amiatt aggódnak, hogy a kivitel növelése megemeli majd az árakat a hazai piacon.
A Lugar-jelentés kiemeli, hogy az Észak-, és közép-európai térségbeli gázigények 60 százalékát kielégítő Oroszország hektikus politikája komoly aggodalmakat keltett. A jelentés aktualitását az adja, hogy Oroszország felpörgeti a Déli Áramlat kiépítését, ami Washington szerint tovább növelné az orosz befolyást az európai gázellátásban. Lugar ezért sürgette a Southern Corridor gázvezeték minél gyorsabb kiépítését: ez a vezeték a Déli Áramlat riválisa és Azerbajdzsánból szállítana gázt Európába, kiküszöbölve ezzel az orosz befolyást. Az azeriek már megkezdték a Shah Deniz 2 gázmező kitermelését és innen Törökország közreműködésével építenek vezetéket. Ugyanakkor a cső második szakaszának útvonala még nem tisztázott: lehetséges, hogy a Nabucco West lesz az, de elképzelhető, hogy a délebbre, Olaszország felé vezető Trans-Adriatic Pipeline (TAP) mellett döntenek.
A helyzet kényes, hiszen Irán jelentős részt vállalt a Shah Deniz projektből, de mivel nemzetbiztonsági érdek fűződik hozzá, Washington ezúttal eltekintett a Teherán elleni szankcióktól. Ha azonban a kormány tovább akar szigorítani az Irán elleni politikáján, felmerülhet a kivétel eltörlése, főleg, ha végül a TAP és nem a Nabucco West útvonal épül meg. Ezért is sürgeti Lugar a South Corridor-Nabucco West projekt erős támogatását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.