BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rekordon a cégbedőlések száma Magyarországon

Várhatóan 23 500 éven belül indított felszámolási eljárással zárja 2012-t a magyar gazdaság – derül ki az Opten céginformációs szolgáltató adataiból. Ez új rekord, és nagyjából megfelel a cég év eleji várakozásainknak, miközben nyáron voltak olyan hónapok, amikor a 25-26 ezer felszámolás sem tűnt irreálisnak. A második félévben jelentősen csökkent a közzétett új fizetésképtelenségi eljárások száma, ám e mögött nem a gazdasági helyzet javulása, hanem a március óta hatályos új cégtörvény áll.

Várhatóan 23 500 éven belül indított felszámolási eljárással zárja 2012-t a magyar gazdaság. Ez kevesebb az év eleji, de több az év közepi becsléseknél. „Év elején is biztosak voltunk benne, hogy idén negatív rekordot regisztrálunk a cégstatisztikában, de nyáron voltak olyan hónapok, amikor a 25-26 ezer felszámolás sem tűnt irreálisnak” – mondja Tóth Tamás, az Opten ügyvezető igazgatója.

Novemberben 1707 céggel szemben kezdeményeztek felszámolási eljárást, ez 21 százalékos csökkenés a megelőző év azonos időszakához képest és ennél is nagyobb visszaesés az idén tavaszi, nyári 2400-as rekordokhoz képest. „A csökkenés hátterében sajnos nem a válság vége áll, hanem a cégtörvény márciusi módosítása, amely újradefiniálta a cégek megszűnésének módjait, és új eljárásformákat vezetett be” – mondja Tóth Tamás. Az igazgató szerint most sem szűnik meg kevesebb cég, mint korábban, csak a megszűnésig vezető út néz ki másképp az új rendelkezések szerint.

Az igazgató vélekedését alátámasztja a törölt cégek számának alakulása. E mutatót tekintve a mögöttünk álló hónap negatív rekordot hozott, hiszen 3840 cég szűnt meg, ilyesmire pedig korábban sohasem volt példa. Először és utoljára 2010 júliusában és augusztusában emelkedett a törlések száma 3000 fölé. Az eddigi negatív rekord 3269 céghalál volt egy hónap alatt. „Az adatokból arra lehet következtetni, hogy lezárultak az első kényszertörlési eljárások, azaz működik a kényszer-végelszámolások helyett márciusban bevezetett egyszerűbb eljárási forma, amelynek keretében a hatóságok kiszűrik a magukra hagyott és általában kiürített cégeket" – mondja Tóth Tamás.

A kényszertörlés sok egyéb mellett abban is különbözik a korábbi kényszer-végelszámolástól, hogy csak akkor fordulhat át felszámolásba, ha az adós társaság megmaradt vagyona a végelszámoló szerint legalább a felszámolási eljárás lefolytatására elegendő. Éppen emiatt kevesebb kényszereljárásból lesz felszámolás, és ez tükröződik a felszámolások csökkenő trendjében is. „Az új eljárásforma bevezetése miatt nem éri el a 25 ezret az éven belül felszámolás sorsára jutó vállalkozások száma. A negatív cégstatisztika ezentúl sokkal inkább a megszűnésekben lesz tetten érhető" – mondja az Opten igazgatója.

Hasonlóképpen a kényszer-végelszámolás megszűnése áll a javuló végelszámolási adatok mögött is. Novemberben 1475 cég végelszámolása indult meg, ez 18 százalékos csökkenés a megelőző év azonos időszakához képest. „Ebben az adatban már javarészt azok az eljárások tükröződnek, amelyeket nem a hatóságok, hanem a tulajdonosok indítottak cégük bezárása érdekében” – mondja Tóth Tamás, aki szerint az így kialakuló új mutató a korábbi – tulajdonosi és hatósági döntéseket egyaránt tartalmazó – adatnál jobb gazdasági indikátor lesz.

Az elmúlt hónapok jelentős visszaesése után novemberben ismét 2700 fölé emelkedett az új bejegyzések száma. „Ez a szám továbbra is jelentősen elmarad a tavalyi havi átlagoktól, de alátámasztja azt a vélekedésünket, hogy a január–márciusi nagy cégalapítási hullám után az élet előbb-utóbb visszatér a normális kerékvágásba” – mondja az Opten igazgatója.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.