BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Határ menti mini-Praktikerek nyílnak

Ha sikeresek lesznek a a komáromi és sátoraljaújhelyi mini-Praktikerek, akár 15 ilyen áruház is nyílhat Magyarországon – jelezte a német anyacég, amely három hete esett át egy tőkeemelésen

Ezidáig legkisebb üzletét nyitotta meg a Praktiker Komáromban, így a cégnek már 21 értékesítési pontja van Magyarországon. A csupán ezer négyzetméteres egységet bérli a barkácslánc, amely ugyanakkor 50 millió forintot fordított a hétfős, több mint 4000 féle árucikket kínáló boltjára. A komáromi áruház az esztergomi „leányvállalataként” fog működni. Az új üzleti modell keretében Komáromban is megtekinthető a Praktiker összes termékének a katalógusa, s a Praktiker vállalja, hogy a vevő által a helyszínen nem talált, de a katalógusból kiválasztott bármely terméket 24 órán belül a helyszínre szállítja. A komáromi áruházban euróval is lehet majd fizetni, ez is mutatja, hogy a Praktiker számít a környékbeli szlovákiai vásárlókra is.

Karl-Heinz Keth, a Praktiker Építési és Barkácspiacok Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója elmondta, hogy tapasztalatai szerint a vásárlók a gazdasági válság, illetve a magas benzinárak miatt az utóbbi években leginkább azt a barkácsáruházat választják, ami a legközelebb van hozzájuk.

A Praktiker karácsony előtt nyitotta meg első kisáruházát Sátoraljaújhelyen. Az azóta eltelt időszak igazolta a koncepció életképességét, hiszen nemcsak a magyar, de a szlovák és az ukrán vásárlók is felkeresték az 1500 négyzetméteres kelet-magyarországi üzletet. Mindezek alapján a Praktiker a komáromitól is sokat vár, hiszen tudomásunk szerint az euró-forint árfolyam révén a győri és a miskolci Praktikerekbe is sokan járnak Szlovákiából.

A kis áruházakat nem újonnan építteti a cég, hanem arra törekszik, hogy bérleti jogokat vegyen át a megfelelő engedélyekkel együtt. Karl-Heinz Keth azt vallja, hogy válságban indulj előre, hiszen a csökkenő kereslet új stratégiát kíván. A cégvezető szerint sok jel mutat arra, hogy túl van a mélyponton a kereskedelem, és ha nagyon kis lépésekben is, de a jövő évben némi javulásra számíthatnak a barkács áruházak. A Praktiker anyavállalata pedig – tette hozzá – bízik a magyar piacban, ezért is hagyták jóvá a kisáruház koncepciót, ami munkahelyeket is teremt.

December közepén a Praktiker AG sikeresen befejezte tőkeemelését, amely során a korábban tervezetteknek megfelelően 55,6 millió új részvény kelt el darabonként 1,08 euróért. Így a nemzetközi barkácslánc jegyzett tőkéje 58 millió euróról 113,5 millió euróra emelkedett. A tőkeemelésről még a július negyedikei közgyűlés döntött, amelyen több alkalmatlan vezető leváltása mellett az eladósodott cég kilábalási terve volt a legfőbb napirendi pont. A Praktiker menedzsmentje által támogatott kilábalási terv szerint az amerikai Anchorage befektető csoport egy 60 millió eurós tőkeemeléshez kötve 85 millió eurós hitelt ad a Praktiker részvények 15 százalékának vételi opciójáért.

Ami az 1,08 eurós részvényárat illeti, a cég igen alacsonyra értékelte magát, hiszen a tőzsdén szeptember eleje óta ennél magasabb árfolyamon forogtak a papírok. Igaz, a tavaly márciusi 8 eurós szint ma már elképzelhetetlen a cég számára, de az augusztus 28-i mélypont, a 0,95 euró alaposan megijesztette a cég vezetését.

Minibarkácslánc létesülhet

A Praktiker több magyarországi települést is vizsgál, mert a sátoraljaújhelyi és a komáromi áruház sikere esetén 10-15 barkácsboltot is nyithat a cég a „fehér foltokban”, ahol a nagyáruházak igen távol vannak egymástól. Az az egyetlen követelmény, hogy az üzlet vonzáskörzetében a lakosság száma legalább 10-15 ezer legyen. Tegyük hozzá ugyanakkor, hogy a kilenctagú magyarországi Bricostore-lánc megszűnése jól jött az OBI és a Praktiker láncnak, hiszen a Bricostore-ok néhány kilométeres körzetében vannak a két német lánc áruházai is.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.