BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kihasználatlan irodák

Az idén a legtöbb ingatlant várhatóan a bankok fogják piacra dobni, miután meg akarnak szabadulni a bedőlt projektektől. Jelenleg nagyon kevés iroda épül a fővárosban, a növekedési ráta az athénival egyezik meg. Csupán a Váci úton van élet, itt – főként a jó közlekedési kapcsolatok miatt –kapósak az irodák.

A két évvel ezelőtti statisztikák még javuló ingatlanpiaci környezetre utalnak, azonban az elmúlt évi számok azt mutatják, hogy ez a fellendülés sajnos csak átmeneti volt. Az idei évet tekintve minden ingatlantípus esetén láthatók ígéretes jelek, de a gazdasági növekedés hiányát semmi sem tudja ellensúlyozni a szektor egésze számára – hangzott el a CBRE tegnapi évnyitó sajtókonferenciáján.

Az irodaingatlanok kihasználatlansága manapság 21 százalékon áll, ami enyhe csökkenést jelez októberhez képest. Az év utolsó negyedében ugyan több volt az újonnan kibérelt terület, mint a megüresedett, azonban az év egészét tekintve nagyobb irodaterület ürült meg, mint amit új bérlők használatba vettek. A havi bérleti díjak szintje lényegében változatlan: az A kategória esetében 11-13 euró közé esett az átlag az elmúlt évben.

Az olló azonban tovább tágult, hiszen az agglomerációban 7 euróval indul a bérleti díj, míg a Belvárosban a legfelső kategória meg tudta tartani az árazási prémiumot havi 20-21 euróval. Likviditás hiányában erősen korlátozott a befektetők lehetősége, ugyanakkor színesíti a képet a bedőlt ingatlanhitelek mögött álló ingatlanprojektek megjelenése a piacon – jelentette ki Tim O’Sullivan, a CBRE ingatlanbefektetésekért felelős társigazgatója, hozzáfűzve, hogy ebben az évben a legtöbb ingatlant várhatóan a bankok fogják piacra dobni, miután meg akarnak szabadulni a bedőlt projektektől.

Az elmúlt évben egy százalékkal 3,2 millió négyzetméterre bővült a budapesti irodaállomány, ám amint Katkó Károly, a vállalati bérbeadásért felelős üzletágvezetője megjegyezte ez a növekedési ráta az athénival egyezik meg. És noha Szófiában és Belgrádban nagyobb az irodaállomány kihasználatlansága, mégis többet építenek, mint Budapesten. Itt ugyanis csupán a Váci úton van még élet – közel 70 ezer négyzetméter magas minőségű iroda áll fejlesztés alatt az út mentén –, és ez elsősorban a metrónak valamint annak köszönhető, hogy a környék Budáról is jól elérhető autóval.

Nem is csoda, hogy az elmúlt év egyetlen komoly fejlesztését a Skanska adta át a Váci úton, és a fentiek révén már az átadáskor magas bérbeadottsági szintet ért el.

Ma már az előbérleti értékesítés alapvetően nem jellemző a budapesti piacon, miközben egy jó hitelmegállapodást csak legalább 60 százalékos bérbeadottsággal lehet elérni. Így a teljes kereslet felét már a bérlői újratárgyalások adják.

Egy előbérleti szerződéshez 7-10 éves stratégiát kell kidolgozni, máshogy nem érdemes belevágni. Sajnos ez az előre tervezés ma nem jellemző, a cégek inkább rövid távú döntéseket hoznak. Ebbe a képbe nagyon jól beleillik, hogy egy újratárgyalással esetleg azonnal tudnak a cégek spórolni a működési költségeken, míg egy előbérlet esetében ez a pozitív hatás csak később jelentkezhet – foglalta össze Katkó Károly.

Élednek a „halott” keresztutcák

Az Allée, Arena, Árkád, Mammut és a WestEnd a piaci átlag feletti forgalmat ér el, hiszen a napi látogatói szám 30-55 ezer között van. Mindamellett – tette hozzá Csörgő Anita, a cég kiskereskedelmi értékesítésért felelős társigazgatója – az újonnan betelepült bérlők révén fejlődik a Corvin, a MOM és a Pólus is, bár a látogatottság 10 és 25 ezer között szóródik. A legelegánsabb üzleteket összpontosító Váci utcában és az Andrássy úton négy év alatt komolyan csökkent a bérleti díj. Az előbbi 20, az utóbbi közel 50 százalékkal lett olcsóbb.

A bérlők ugyanakkor egyre nagyobb számban érdeklődnek a Petőfi Sándor utca iránt is, sőt a korábban szinte halott keresztutcák, mint a Haris köz, Párizsi utca is éledni látszanak: kisebb nevű kereskedelemi cégek és szolgáltató üzletek megtelepedése révén.

A bérlők ugyanakkor egyre nagyobb számban érdeklődnek a Petőfi Sándor utca iránt is, sőt a korábban szinte halott keresztutcák, mint a Haris köz, Párizsi utca is éledni látszanak: kisebb nevű kereskedelemi cégek és szolgáltató üzletek megtelepedése révén.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.