BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem várnak javulást az építőiparban

Az idén már kisebb lehet a visszaesés az építőiparban, de jelentősebb fordulat még nem várható szakértők szerint.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteki közlése szerint az építőipar termelése tavaly decemberben 3,1 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, az év egészében pedig 5,9 százalékkal csökkent. Tavaly az épületek építése 7,6, az egyéb építményeké 4 százalékkal esett vissza, ugyanakkor az építőipari vállalkozások 14,7 százalékkal nagyobb volumenű új szerződést kötöttek, mint 2011-ben. Az építőipar termelése 2011-ben 7,8 százalékkal esett vissza.

Árokszállási Zoltán, az Erste Bank Hungary elemzője szerint az adatokból látszik, hogy a csökkenés üteme mérséklődött tavaly a 2011-es jelentős visszaesés után. Az elemző mérsékelten optimista, arra számít, hogy 2013-ban a visszaesés mértéke már jóval alacsonyabb lehet.

Pozitívnak értékelte ugyanakkor a szakember, hogy nőnek a megrendelések. Az építőipari vállalkozások szerződésállománya tavaly májustól emelkedést mutat éves szinten, és ez a növekedés egyre intenzívebbé vált az év második felében, ami javíthatja a kilátásokat.

Árokszállási Zoltán szerint óvatos emelkedés kezdődhet idén az építőiparban. Ez azonban csak igen lassú lehet, jelentősebb emelkedéshez ugyanis a beruházási hajlandóság növekedésére és az elérhető banki források bővülésére lenne szükség, de ezeken a területeken nem lehet nagy fellendülésre számítani a következő hónapokban.

Nem okoztak meglepetést az építőipari szakmának a KSH gyorsjelentésében szereplő tavalyi adatok - mondta Koji László, az Építőipari Vállalkozások Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) alelnöke. Emlékeztetett arra, hogy a szakszövetség éves szinten 7-8 százalékos visszaesésre számított 2012-ben.

Mint mondta: beigazolódott, hogy a 2012-es esztendő a magyar építőipar hatodik nehéz éve volt. A magyar építőipar 2006-hoz képest az idei év elejéig piacának 46 százalékát veszítette el. A legnagyobb vesztesnek a lakásépítő cégeket lehet tekinteni, amelyek piaca hat év alatt a negyedére zsugorodott.

Az ÉVOSZ alelnöke rámutatott arra is, hogy megnövekedett a megkötött építőipari szerződések ellehetetlenülő része. Múlt évben éves szinten 5,9 százalékkal csökkent az építőipar teljesítménye, ugyanakkor 14-15 százalékkal növekedett a rendelésállománya. Ebből az látszik, hogy a megkötött szerződések 20-25 százalékából nem lesz semmi - tette hozzá.

Az ÉVOSZ becslése szerint 2013 első félévében további 2-3 százalékos csökkenés lesz a magyar építőiparban, és az ágazat az idei év közepén lehet a mélyponton. A szakma számára az uniós finanszírozású közmegrendelési csomag látszik egyelőre megrendelésként az év második felében.

A szakszövetség számítása szerint 2006-ban 2300 milliárd forint volt az országos építésszerelési tevékenység Magyarországon, tavaly ez 1600 milliárd forintot tett, 2013-ban az év egészét tekintve folyó áron nem lesz több a tavalyi 1600 milliárd forintnál. Ez úgy valósul meg, hogy az első félévben csökkenés várható, a második félévben lehet növekedés - mondta Koji László.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.