Néhány héten belül összehívják az állami MVM Zrt. azon közgyűlését, amelyen az E.On két magyarországi leányvállalatának megvételéről fognak határozni – értesült a Világgazdaság. A vállalati döntést végső soron a villamos ipari csoport 99,96 százalékos tulajdonosa, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő mondja majd ki. Információink szerint a közelmúltban igencsak nagy ráhagyással módosították a költségvetést, amikor az ügylet céljaira 875 millió eurónyi, plusz 90 milliárd forintnyi összeget tettek az MVM számára hozzáférhetővé, az ár ugyanis ennél jóval alacsonyabb lesz.
Az a tény, hogy ilyen rövid időn belül megszületik a végleges megállapodás, azt is sejteti, hogy az E.On Földgáz Storage és a tulajdonában lévő gáz értékének meghatározásához nem várják meg a téli kitárolási időszak nagyjából április közepére eső végét. Lapunkat ugyanis szakmai körökből úgy tájékoztatták, hogy valódi képet a kitárolás utáni mérések révén lehet kapni arról, hogy hogyan változott a tároló gázkútjainak állapota, milyen mértéket öltött a gáznak a tárolóból való elszivárgása, és ekkor vethetők össze a tényleg készletadatok a nyilvántartásokban szereplőkkel. Ám mivel már néhány héten belül egymás kezébe csap az eladó és a vevő, a szerződéshez elégségesek lehetnek az ezekről szerzett, előzetes információk is.
Annak alapján továbbá, hogy a hivatalos bejelentésben szereplőnél végül kisebb lesz a vételár, feltehetjük, hogy a tárgyalásokon terítékre került többféle E.On csomag közül végül egy kisebb fog gazdát cserélni. Nem kizárt például, hogy az MVM nem tart igényt a tárolóban lévő, értékesíthető gáz (mobilgáz) egészére. Az is megeshet, hogy olyan megállapodást köt, hogy az átveszi az összes gázt, de azt később szintén gáz visszaadásával ellentételezi.
A tárolókban a későbbi felhasználásra bepréselt mobilgázon kívül van úgynevezett párnagáz is, amely egyfajta rugóként szolgál a mobilgáz kivételéhez. Szükség esetén valamennyi a párnagázból is kivehető kereskedelmi célra, de ez nem nagyon szokás. E gáz inkább a létesítmény amortizálódó, esetenként pótlandó – jelen esetben tehát megvásárlandó – részének tekintendő.
A gáznagykereskedő leányvállalattal együtt az MVM-hez kerülnek az orosz gáz magyarországi importját rögzítő, és 2015-ben lejáró hosszú távú gázimport szerződések. Ezeket már az MVM fogja meghosszabbítani, pontosabban az MVM Partner, amelybe feltehetően beolvasztják az E.Ontól átvett tevékenységet. A gáztárolás viszont jó eséllyel önálló üzletág (leánycég) lesz az MVM-nél. Korábbi értesülésünk szerint ezeket az MVM valamilyen konstrukcióban az orosz Gazprommal közösen üzemeltetné, a majdani Déli Áramlat vezeték háttérlétesítményeiként.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.