Az országban jelenleg 270, nem állami tulajdonú szakrendelő működik. Ebből 123-at az önkormányzat, 40-et az önkormányzat által létrehozott gazdasági társaság, míg százat magáncég működtet. (A rendelőintézetek közül 180-ban csak egy-két szakorvosi ellátás működik, 83-ban található meg több szakrendelés is.)
A májusi államosítás a 123, önkormányzat fenntartású szakrendelőre vonatkozik. Ezekkel kapcsolatban kell február 15-ig nyilatkozniuk a rendelők tulajdonosainak: átadják-e a működtetést és ezzel az ingatlan tulajdonjogát az államnak.
A Magyar Járóbeteg Szakellátási Szövetség felmérése néhány héttel ezelőtt azt vizionálta, hogy a többség nemet mond majd az államosításra. Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke viszont úgy látta: anyagi okok miatt sokan szabadulnak majd a szakrendelőktől.
Hamarosan kiderül, ki látta reálisabban a helyzetet. Mindenesetre januárban több település, illetve kerület nyilvánosan is kiállt a szakrendelője mellett. Egyebek mellett a főváros XIII. kerületének, Csongrád, Bicske, Velence és Szentendre képviselő-testülete döntött úgy, hogy május 1. után is vállalja a járóbeteg-szakellátással kapcsolatos feladatokat.
Mivel a járóbeteg-ellátás biztosítása amúgy már állami feladat, azoknak az önkormányzatoknak, amelyek megtartják rendelőjüket, feladat-ellátási szerződést kötniük a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézettel (Gyemszi). A hatályos jogszabály azt is kiköti, hogy az önkormányzatok a jövőben nem biztosíthatják e tevékenységet önkormányzati társulás formájában, holott sok helyütt ez volt eddig a gyakorlat.
Az államosítandó szakrendelőkkel kapcsolatban a MedicalOnline információja szerint április 15-ig – tehát még az állami tulajdonba kerülés előtt – elkészül az a javaslat arról, mely intézményeket mely kórházakba olvasztják be.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.