Továbbra is elkeserítő állapotban van a magyar építőipar: a statisztikai hivatal friss adatai szerint a termelés tavaly 5,9 százalékkal esett vissza. Ezen belül mind az épületek (–7,6 százalék), mind az egyéb építmények (–4,0) építése romlott az előző évihez képest. Az előbbiek visszaesését a lakásépítések csökkenésével és a nagyberuházások hiányával magyarázza a KSH. Az utóbbiak viszonylag jobb teljesítésében pedig az játszott szerepet, hogy a közműépítések mérséklődését nagyrészt ellensúlyozni tudta az út- és vasútépítő vállalkozások termelésének emelkedése.
Bizakodásra adhatna okot ugyanakkor, hogy az év egészében az építőipari vállalkozások 14,7 százalékkal nagyobb volumenű új szerződést kötöttek, mint 2011-ben, a december végi szerződésállomány volumene pedig több mint negyedével meghaladta az egy évvel korábbi alacsony bázist. Mindeközben az építőipar termelői árai átlagosan 1,9 százalékkal emelkedtek.
A most napvilágra került adatok egybecsengenek az Építőipari Vállalkozások Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) korábbi, 7-8 százalékos visszaesést előrejelző becsléseivel – közölte Koji László alelnök, hozzátéve: 2012 volt a hatodik nehéz éve az építőiparnak, mely 2006 óta piacának 46 százalékát veszítette el. A lakásépítő cégek különösen nehéz időszakot tudnak maguk mögött, hat év alatt a negyedére szűkült a piacuk.
Az alelnököt egyébként egyáltalán nem nyugtatják meg a jövőre nézve a szerződésállomány növekedését jelző adatok. Mint lapunknak elmondta, a papíron meglévő szerződéseknek a negyedéből semmi sem lesz, s a felméréseik jól mutatják, hogy hónapról hónapra az ellehetetlenülő megrendelések aránya. A piacon még valahogy működő cégek helyzetét pedig az is nehezíti, hogy az áraikban nem tudják érvényesíteni az emelkedő infláció hatását: miközben tavaly az infláció 5,7 százalékos volt, addig az építőiparban átlagosan csak 1,9 százalékkal emelkedtek a termelői árak.
Az ÉVOSZ szerint még erről a szintről is van lejjebb, az első fél évben 2-3 százalékos csökkenéssel lehet számolni. Az év második felében pedig legfeljebb az uniós finanszírozású közmegrendelési csomag lehet mentőöv a vállalkozások számára. A szakszövetség becslései szerint az országos építési tevékenység az év egészében folyó áron nem lesz több a tavalyi 1600 milliárd forintnál. Koji László emlékeztetett, hogy hat évvel ezelőtt még 2300 milliárd forint volt ez az érték.
ÉVOSZ-felmérés
Az építőipari vállalkozások körében végzett ÉVOSZ-felmérés szerint csak csak minden ötödik cég tudott felmutatni szerény árbevétel-növekedést. A felmérésben résztvevők kétharmada számolt be a létszám megtartásáról, egynegyedük viszont leépítést jelzett. A létszámmegtartás egyik formája, hogy a vállalkozások az export növelésével külföld felé irányítják munkavállalóikat, melynek célországai változatlanul Németország és Ausztria. A társaságok több mint egyharmada tudatta, hogy a túlélés érdekében az árbevételben az export arányát növelik, vagy legalább szinten tartják. A cégek közel 80 százalékának van kinnlevősége, egy részük a partnerek – alvállalkozók, beszállítók, munkavállalók – kifizetéséhez hitelt vett fel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.