BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb befektetési mélypont

Egy évtizede tavaly volt a legalacsonyabb az ingatlanpiacon befektetett összeg. A budapesti bérbeadási piacot főként a szerződéshosszabbítások jellemezték – olvasható a Jones Lang LaSalle tanulmányában.

Az ingatlanbefektetési piacra tavaly érkezett teljes összeg nem érte el a 150 millió eurót, ami 2002 óta a legalacsonyabb érték, és a piacra jellemző likviditási hiányt mutatja. Az éves befektetési volumen visszaesése jól mutatja, hogy a befektetők továbbra is óvatosak a magyarországi tranzakciókkal kapcsolatban, aminek oka elsősorban a makro környezet bizonytalansága és a kormányzati döntéseket kísérő kiszámíthatatlanságok.

"Tavaly rendkívül visszafogott volt az aktivitás a hazai ingatlanpiacon befektetői, fejlesztői illetve bérlői szempontból egyaránt, és sajnos 2013 során sem számítunk jelentős fellendülésre. A hagyományos, intézményi befektetők az ország gazdaságpolitikai helyzetét nem tartják még elég kedvezőnek ahhoz, hogy komolyabb befektetéseket eszközöljenek. A bérlői piacra az óvatosság és kivárás lesz jellemző és a továbbra is problémás finanszírozási környezet miatt a fejlesztések sem fognak jelentősen fellendülni. Ennek ellenére szerencsés esetben akár 2-3 új irodaház fejlesztése is beindulhat 2013 során" – mondta Tuza Rita, a Jones Lang LaSalle budapesti piackutatási vezetője.

Az elmúlt évben a fővárosi irodapiac mindössze 22 950 négyzetméternyi új területtel bővült, de idén ennél is alacsonyabb lesz az új kínálat, hiszen mindössze egy 15 500 négyzetméteres épület átadása várható. Tavaly a 2011-es 395 ezer négyzetméternél 13 százalékkal kevesebb, 344 400 négyzetméternyi irodát béreltek ki, ugyanakkor az éves volumen közel fele szerződéshosszabbítás volt, míg tavaly előtt ezek aránya még csak 38 százalékra rúgott. A szerződéshosszabbítások és újratárgyalások az elmúlt évekhez hasonlóan 2013-ban is nagy szerepet fognak játszani, és a kereslet összességében a 2012-es szintnek megfelelően fog alakulni.

Az irodapiachoz hasonlóan az ipari ingatlanpiac fejlesztési volumene is igen alacsony értéken maradt 2012-ben, mindössze 16 450 négyzetméter új területet adtak át. Annak ellenére, hogy az új területek nagy részére előbérleti szerződést kötöttek, az üresedés negyedéves szinten nőtt és 19,4 százalékon állt év végén. A kereslet éves volumene 354 700 négyzetméter volt 2012-ben, ami 8 százalékos emelkedést mutat éves szinten. Ezen belül a szerződéshosszabbítások a teljes terület közel 63 százalékát tették ki. A kiskereskedelmi ingatlanpiac kínálata júniusban Siófokon a Sió Plaza, októberben a fővárosi Hegyvidék Központ átadásával bővült. A közelmúltban nyitotta kapuit az Árkád 2 Budapest bevásárlóközpont. A háromszintes, 20 000 négyzetméteres épületszárnnyal 68 ezer négyzetméteres lett az Árkád-komplexum.

Kicsi kereslet, kevés fejlesztés

Az elmúlt év során közel 40 millió euró értékben több kiskereskedelmi egységet is értékesítettek: két Family Centert, továbbá Spar, Match és Profi üzleteket. Az irodaházakat tekintve ugyanakkor a legjelentősebb tranzakció az IVG tulajdonában álló Infopark E irodaház értékesítése volt a negyedik negyedévben. A Jones Lang LaSalle elemzése szerint a fejlesztők aktivitása alacsony marad, hiszen jelenleg mindössze három irodaépület van fejlesztés alatt 58 ezer négyzetméter összterületen, amelyek átadása 2014-ben esedékes. A keresletet tekintve nem várható jelentős változás a tavalyi évhez képest.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.