Kiskereskedelem Márciusban 2,8 százalékkal kevesebb áru kelt el a kiskereskedelemben, mint egy évvel korábban. A Központi Statisztikai Hivatal volumenindexe utoljára 2012 márciusában haladta meg a száz százalékot, vagyis azóta folyamatosan csökken az értékesített mennyiség. A múlt hónapban az élelmiszer- és élelmiszer jellegű kiskereskedelemben 0,9 százalékkal, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 2,7, az üzemanyag-kiskereskedelemben pedig 5,1 százalékkal esett a volumen.
Suppan Gergely, a Takarékbank szenior elemzője szerint a vártnál nagyobb mértékű a márciusi forgalomcsökkenés. Ugyanakkor a bérek és nyugdíjak idei reálnövekedése révén a forgalom stabilizálódására számít, ami az év második felében bázishatások miatt kisebb növekedést is mutathat. A stabilizálódást a január-március között megugró fogyasztói bizalom is előre vetíti, de ez még nem elég ahhoz, hogy érdemi fordulat kezdődjön el. A szakember szerint idén összességében 0,5 százalék körüli mértékben csökkenhet a kiskereskedelmi forgalom.
Árokszállási Zoltán, az Erste Bank elemzője is kiemelte, hogy a vártnál gyengébb lett a márciusi adat, de rámutatott: tavaly magas volt a bázis és a KSH által a kiskereskedelmi forgalomról előzetesen közölt, illetve a részletes adatok között érdemi eltérések szoktak lenni. Árokszállási Zoltán szerint az év második felében már várhatóan látszani fognak a kilábalás jelei. Úgy véli, idén a kiskereskedelmi forgalom 0-1 százalék közötti visszaesésére lehet számítani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.