BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Összefog két ország: új vízerőmű épül Erdélyben

A japán cég új vízerőművet építene az Erdélyi-Szigethegységben. Az erőmű megépítésére vonatkozó memorandumot Sebastian Burduja energiaügyi miniszter írta alá a japán vállalat képviselőivel az első Román-Japán Energetikai Fórum keretében.

A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az economedia.ro a romániai energiaügyi minisztérium közleménye alapján. Az erőmű megépítésére vonatkozó memorandumot Sebastian Burduja energiaügyi miniszter írta alá a japán vállalat képviselőivel az első Román-Japán Energetikai Fórum keretében.

Összefog Románia és Japán: utóbbi építene új vízerőművet
Összefog Románia és Japán: utóbbi építene új vízerőművet / Fotó: Román Energiaügyi Minisztérium

„Ma egy konkrét lépést tettünk egy energetikai szempontból biztonságosabb, versenyképesebb és fenntarthatóbb Románia felé” – idézi az economedia.ro a tárcavezetőt. Először 1979-ben vetődött fel egy szivattyús-tározós rendszerű vízerőmű felépítése a Kolozsvártól mintegy 30 kilométerre fekvő Tárnicán. Tárnicán már van egy 215 hektáros vízgyűjtő, amihez egy 45 MW-os, 1974-ben átadott erőmű tartozik.

A beruházás tervezett második szakaszában több száz méterrel magasabban egy újabb vízgyűjtő tavat alakítanának ki,

ahova országos túltermelés esetén felpumpálnák a vizet, ami szabadesésben 1000 MW beépített teljesítményű generátorokat hajtana meg.

A rendszerváltást követően a tervet jegelték, majd az egymást váltó bukaresti kormányok több alkalommal elővették, de finanszírozási problémák miatt érdemi előrelépés nem történt. 2023-ban az energiaügyi minisztérium kiírta a közbeszerzési eljárást a megvalósíthatósági tanulmányra, azonban egyetlen ajánlat sem érkezett. A januárban ismét kiírt tenderre két pályázatot nyújtottak be, de mindkettőt érvénytelennek nyilvánították.

Becslések szerint az erőmű megépítésének költségei 1 milliárd euró (mintegy 408 milliárd forint) körül lennének.

Az Itochu egy 1858-ban alapított cégcsoport, melynek textilipari, bányászati, energetikai, élelmiszeripari és feldolgozóipari üzletága is van. A vállalat árbevétele meghaladja a 90 milliárd dollárt.

Szlovákia legnagyobb energetikai beruházása jöhet a Dunán

Jelentős korszerűsítési munkálatok előtt áll a bősi vízerőmű, az elavult turbinák cseréjére meghirdetett pályázat határidejét szeptember végéig meghosszabbították, a végleges szerződéseket az idei év végéig szeretnék megkötni. A Szlovákia legnagyobb energetikai beruházásának számító projekt megvalósítása várhatóan 2026-ban kezdődhet, és előreláthatólag nyolc éven át zajlik majd.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.