„Idén mintegy 220 ezer tonna lehet a magyarországi dinnyetermés, ami 35-40 ezer tonnával több, mint tavaly" – mondta lapunknak a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) elnöke. Mártonffy Béla szerint annak ellenére jó minőség várható, hogy a rossz tavaszi időjárás miatt 2-2,5 héttel eltolódott a szüret. A termelők állítólag partnerek voltak abban, hogy a rossz minőséget nem szedték le, s nem vitték ki a korábban a termést a piacra. Mártonffy szerint ha nem fordul hideg esősre az időjárás, 28-30 fokos körüli melegek lesznek akkor szeptember közepéig kitolódik a dinnyeszezon.
Pénteken indult el a magyar dinnye promóciója, a 2010-ben indult kezdeményezés a FruitVeB elnöke szerint sikeresnek mondható, mivel azóta már 15-20 százalékkal nőtt a már 5000 hektárra is lecsökkent termőterület. A legjelentősebb termővidéken, Békés megyében már 2500-2800 hektáron termelnek dinnyét az idén. Mártonffy szerint a magyar dinnye árát korábban leverte a délebbről behozott, már gyengébb minőségű gyümölcs, amit 20-25 kilogrammos áron is értékesítettek.
Sikerült azonban megállapodni a Magyarországon lévő áruházláncokkal, hogy a dinnyeszezon kezdetétől csak magyar termést árultak, vállalták a promóciót és az árakat is konszolidálták. Így a termelők már maradt annyi bevételük, hogy a következő évet is újrakezdjék – hangoztatta Mártonffy. Létrehoztak egy minősítőrendszert is, így már megkülönböztetik az első és másodosztályú dinnyét is, nyomon követik a származási helyet.
Idén egyes sajtóértesülések szerint nem egyeztettek az árakról az áruházláncokkal, ami miatt tavaly a versenyhivatal vizsgálatot is indított. Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára azt közölte, hogy a magyar görögdinnye népszerűsítése addig folyik majd az önkéntesen részt vevő nagy áruházláncok üzleteiben, amíg a magyar kínálat piacon lesz. A dinnyepromóció pénteki kezdetekor egy budapesti CBA üzletben a vásárlók 125 forintos kilónkénti áron vehették meg a gyümölcsöt. A termelők jelenleg – minőségtől függően – 45-55 forintot kapnak a dinnye kilójáért, ez a szezon végére valószínűleg mintegy 10 forinttal csökken.
Simonka György, a magyar zöldség-gyümölcs termékek népszerűsítésével megbízott miniszteri biztos és Oravecz Tamás, a dinnyetermelők egyesületének elnöke elmondta, hogy jelenleg mintegy 5 ezer ember dolgozik a dinnyeföldeken, a jövő héten pedig amikor a szezon teljesen beindul már 10 ezren fognak.
A nyár második felében kelendő a magyar dinnye
Tavaly a magyarországi 170 ezer tonna dinnyetermésnek mintegy 40 százalékát exportálták. A legjelentősebb felvevőpiacok Németország, Lengyelország, Ausztria, Szlovákia, Csehország, Baltikum és Skandinávia voltak. Magyarország a termelés északi határán van. Júliusban, augusztusban és szeptemberben már elfogynak a délebbre (Görögország, Spanyolország, Olaszország) termelt dinnyék, így a magyar gyümölcsnek jó piaca van Európában. Korábban Magyarország a világ harmadik legnagyobb exportőre volt, a termőterület korábban a 10 ezer hektárt is elérte, ezt a területet szeretnék 6-8 ezer hektárra növelni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.