BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Trafik: visszavásárolják a készleteket

Szerda reggel már csak a Nemzeti Dohányboltokban tudnak cigarettát vásárolni a dohányosok. A nagykereskedők visszaveszik a maradékot.

Némi törvényértelmezési probléma és kereskedői pánik után a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit (NDN) Zrt. tegnap egyértelművé tette, hogy a régi elárusítóhelyek kedd éjfélig értékesíthetnek cigarettát. „A dohánytermék-nagykereskedő köteles az általa értékesített és a kiskereskedőknél az átmeneti időszakot követően megmaradt – sértetlen csomagolású – dohánytermékeket a kiskereskedő kérésére 30 napon belül azon az áron visszavásárolni, amelyen a dohánytermék a kiskereskedő részére értékesítette” – közölte az NDN. Ma lejár a türelmi idő azokkal szemben is, akik július 1-jéig terjedő nyitási dátumot vállaltak. Őket az NDN korábban 15 napon belüli nyitásra szólította fel.

Csak néhány dohányboltról van már csak szó, hiszen 5297 trafiknak kellett volna július 1-én kinyitni, és a türelmi idő lejárta előtt már több mint 5200 egységes arculatú, az elvárásoknak megfelelő üzlet közül választhatnak a vásárlók.

A tegnaptól hatályos árrésszabály alapján már nem kell más termékek értékesítésével megtámogatniuk a dohányértékesítést, az eddigi 4-5 százalékos árrés mellett eddig erre kényszerültek a kereskedők. A 10 százalékos minimum kiskereskedelmi árrés dobozonként várhatóan átlagosan akár 130-140 forintos áremelkedést eredményezhet a piacon, mely rövid idő alatt a legális forgalom jelentős csökkenéséhez, és a feketepiac felélénküléséhez vezethet. Még a legkonzervatívabb feketepiaci számítások mellett is az illegális termékek aránya rövid idő alatt 15 százalékra nőhet meg, mely az állami bevételek oldalán 2014 év végéig mintegy 45 milliárd forint bevételkiesést eredményezhet.

Az Országos Kereskedelmi Szövetség szerint alaposan felforgatja az élelmiszerüzletek rendjét, hogy az új trafikok a dohánytermékeken kívül más, elsősorban élvezeti cikkeket árulhatnak. Számításuk szerint az átlagvásárló, ha korábban 100 forintot elköltött egy élelmiszerüzletben, abból 40 forintot különböző élvezeti cikkekre fordított. A trafikosok, mivel cigarettát csak náluk lehet vásárolni, kivételezett helyzetben vannak ugyan, de a versenytől azért teljesen nem mentesülnek. Várható, hogy a koncessziósok egy része vándorolni fog, természetesen a koncessziós határán belül.

Gondok persze még akadnak az új rendszerben. Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkár például tegnap felkérte Gyulay Zsoltot, az NDN Zrt. vezérigazgatóját, hogy vizsgálja ki, a nemzeti kiskereskedelmi trafikhálózatban szolgáltak-e ki 18 évnél fiatalabbakat.

Ezt azután jelentette be a Kormányzati Információs Központ (KIK), hogy az RTL Klub július 14-i híradójának beszámolója szerint nyolc vizsgált trafikból hatban kérdés nélkül szolgálták ki a híradó 16 éves próbavásárlóját. „Amennyiben valós alapja van a híradóban bemutatottaknak, akkor a törvény szellemében eljárva, 48 órán belül az érintett kiskereskedelmi egységek koncesszióját vonassa vissza” – tudatta a KIK. Lázár János szeretné, ha még júliusban elkezdenék az országos szintű ellenőrzéseket. A trafikok miatt újabb törvényt kell átírni, ezúttal a KDNP módosítana annak érdekében, hogy a trafikok az éjjel-nappali boltokkal egyforma szabályok alapján árulhassanak alkoholt.

Tesztelik a gépeket

Néhány hetes tesztidőszakot követően az online pénztárgépek cseréje hamarosan megkezdődhet. A MONTEL Informatika Kft. által forgalmazott Sento típusú online pénztárgép múlt hét csütörtökön az elsők között kapta meg üzembe helyezési engedélyét. „Az új gép egyszerűen kezelhető és gazdaságosan üzemeltethető, használata könnyen megtanulható” – mondta Mericskai Tibor, a MONTEL ügyvezető igazgatója. A cég 1991-ben alakult, és három meghatározó üzletágat – telekommunikáció, biztonságtechnika és informatika – alakított ki.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.