A Magyar Bányászati és Földtani Hivatal (MBFH) kiadta a magyar-szlovák összekötő gázvezeték szakaszainak második csomagjára vonatkozó építési és berendezésinek létesítési engedélyeit is.
A térséget átszelő észak-dél gázfolyosó részét képező, ezért a régió és Magyarország gázbiztonságát is növelő cső északi szakaszán már folyik a munka. A nyomvonal a Balassagyarmat, Csesztve, Érsekvadkert, Vác, Rád, Vácduka, Vácrátót, Őrbottyán, Veresegyház, Szada közelében lévő ingatlanokon halad át. A déli szakasz Szada után Mogyoród, Gödöllő, Kerepes, Kistarcsa, Nagytarcsa, Budapest, Pécel, Ecser mellett halad majd el, mielőtt eléri vecsési végpontját. Lefektetnek majd mellette egy 2Mb/s-100 Mb/s-os optikai hírközlési kábelt is a gázszállítás későbbi felügyeletéhez.
A tranzitvezetékhez kapcsolódóan Vecsésen kiépül egy csomópont, és ott lesz a vezeték tisztítását végző berendezés, a csőgörény indító állomása is. Félúton, A hazai szakasz félútján, Szadán létesül egy kompresszorállomás.
Az összesen 111 kilométer hosszú, kétirányú, 75 bar nyomású csővezeték magyarországi szakasza 92 kilométeres lesz. Átadása 2015 végére várható. Kapacitása szlovák–magyar irányba évi 4 milliárd köbméter lesz, magyar–szlovák irányba pedig évi mintegy 1,6 milliárd köbméter. A kapacitások bővíthetők.
Az építkezés mintegy 160 millió euróba (bruttó 47 milliárd forintba) kerül, ezen belül 30 millió eurót tesz ki az uniós támogatás. A beruházó és majdani üzemeltető a Magyar Gáz Tranzit Zrt., amelyben az MVM Magyar Villamos Művek Zrt-nek és az MFB Invest Zrt-nek is 49,98 százaléka van. A kivitelező az Olajterv csoporthoz tartozó OTF Fővállalkozó Zrt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.