Két év múlva, 2015. szeptember 1-jétől csak mester címmel rendelkező szakember végezheti a szakmunkástanulók gyakorlati képzését. Magyarországon a szakmunkásokat képző gyakorlati helyek jelentős részében az oktatók nem rendelkeznek ilyen oklevéllel. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) felmérése alapján ötezer olyan szakoktató tanítja a szakmunkásjelölt fiatalokat, akiknek meg kell szerezniük az említett végzettséget.
– A képzés ugyan több százezer forintba kerül, de ennek jelentős részét egy uniós projekt támogatásával jelentősen csökkentjük – nyilatkozta lapunknak dr. Szilágyi János, az MKIK képzési igazgatója. A szakembert a Bács-Kiskun Megyei Kereskedelmi és Iparkamara mesterlevél átadó ünnepsége után kérdeztük, ahol az igazgató 26 felavatott szakembernek gratulált.
– A mesterképzés akár 80 százalékát is megfinanszírozhatja a mesterképzést szervező magyar kamarai rendszer – hívta fel a szakmai képzésben résztvevő oktatók figyelmét dr. Szilágyi János. Magyarország ugyanis közel egymilliárd forintnyi uniós forrást nyert el a képzések finanszírozására. Így a következő két évben mintegy háromezer szakember oktatásra nyílik lehetőség. A 300 ezer forintos képzés esetében akár 240 ezer forintnyi támogatást is kaphat az adott szakoktató, aki beül az iskolapadba, hogy a mesterlevelet megszerezze – hangsúlyozta az igazgató. Az MKIK a kimaradó kétezer személyre is próbál támogató forrást szerezni. Kérdésünkre, miszerint lehetséges-e két év alatt háromezer új mestert kiképezni, az igazgató igennel válaszolt.
– A Bács-Kiskun Megyei Kereskedelmi és Iparkamara 185 főre kap támogatást. Ez azt jelenti, hogy egy év alatt 90-95 személy oktatását kell megszerveznie a kecskemétieknek. Erre a feladatra képes az itteni kamarai szervezet. Jó nyolc éve a ROP regionális programján belül is szerveztünk mesterképzési programot. A kamarai hálózatban – mely huszonhárom területi szervezet alkot – jelentős tartalékok vannak, most ezt használjuk ki – tette hozzá az igazgató.
A tervek szerint szeptember közepén a területi kamarák aláírják a támogatási szerződéseket. A megyei kamarák dolga lesz az, hogy eldöntsék, milyen szempontok szerint, mely szakmákban és kiknek is ajánlják fel a támogatott képzéseket – mondta végül dr. Szilágyi János, az MKIK képzési igazgatója.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.