BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Honvédelmi miniszter: Szerbia EU-s csatlakozása elengedhetetlen

A miniszter szerint Magyarország számára fontos Szerbia stabilitása. Szalay-Bobrovniczky Kristóf elmondta, Szerbia védelmi miniszterével védelmi, hadiipari és katonai, egyebek mellett katona-egészségügyi együttműködési lehetőségekről tárgyaltak.

Magyarország mindig is az európai uniós bővítés mellett állt, és most, az Európai Unió Tanácsának elnökeként is azt hirdeti, hogy Szerbiának sokéves várakozás után csatlakoznia kell az Európai Unióhoz – hangsúlyozta Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter szerdán Belgrádban, ahol szerb hivatali kollégájával találkozott.

SZALAY-BOBROVNICZKY Kristóf, Honvédelmi miniszter: Szerbia EU-s csatlakozása elengedhetetlen
Honvédelmi miniszter: Szerbia EU-s csatlakozása elengedhetetlen / Fotó: Koszticsák Szilárd

A Bratislav Gasiccsal történt találkozó utáni sajtótájékoztatón a magyar tárcavezető elmondta: hivatali kollégájával a nyugat-balkáni térség békéjéről és biztonságáról, illetve a szomszédban zajló háborúról is tárgyalt. Kijelentette: 

Magyarország álláspontja továbbra is az, hogy azonnali fegyverszünetre van szükség, és az egyetlen megoldást a diplomácia jelenti, vagyis a béketárgyalásoknak minél hamarabb el kell kezdődniük.

Szalay-Bobrovniczky Kristóf rámutatott, hogy a magyar és a szerb kormány együttes ülésén tavaly a két védelmi minisztérium stratégiai megállapodást kötött, az utóbbi időszakban pedig ezt a megállapodást igyekeztek konkrét tartalmakkal is kitölteni, hiszen a védelem és a biztonság mindig érzékeny és jelentős terület két ország együttműködésében. A tárcavezető kiemelte, hogy Bratislav Gasiccsal 

  • védelmi, hadiipari és katonai,
  • egyebek mellett katona-egészségügyi együttműködési lehetőségekről tárgyaltak.

Rámutatott, hogy a két ország közötti gyakori és magas szintű találkozók, illetve azok tartalma azt bizonyítja, hogy a magyar–szerb kapcsolatok aranykorának lehetünk a tanúi.

A magyar közmédiának nyilatkozva hangsúlyozta: Szerbia és Magyarország stratégiai partnerei egymásnak. „Ez azért is van, mert a nyugat-balkáni térség biztonsága Magyarország és egész Európa békéje és biztonsága szempontjából meghatározó jelentőségű” – húzta alá. 

Az ukrajnai háború és a nyugat-balkáni térség folyamatos nyomás alá helyezése miatt Magyarország számára fontos Szerbia stabilitása,

illetve az, hogy a térség „katonai értelemben is kiszámítható és nyugodt legyen”. Hozzátette: „a magyar haderő külföldi jelenlétének legfontosabb területe az pont a Nyugat-Balkán”. „A NATO KFOR-nak nevezett legnagyobb szárazföldi missziójában most már évek óta meghatározó erővel vagyunk jelen, és az EUFOR Altheában ugyancsak, amely a bosznia-hercegovinai Európai Unió- és részben NATO-jelenlét záloga. Ennek jelenleg magyar tábornok a parancsnoka” – húzta alá.

Szerbia bejelentette, hogy nem kíván csatlakozni a NATO-hoz

Szerbia emlékszik a NATO 1999-es bombázásának következményeire, ezért az ország soha nem csatlakozik a szervezethez. Ezt október 27-én jelentette be Nenad Popovic tárca nélküli miniszter, aki a nemzetközi gazdasági együttműködés kérdéseit felügyeli. „Biztosítom, hogy Szerbia soha nem lesz a NATO tagja. Független és szabad politikát folytatunk” – mondta a TASZSZ-nak adott interjújában.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.