Ázsia egyre nagyobb aggodalommal figyeli Donald Trump visszatérését a Fehér Házba, különösen amiatt, hogy választási kampányában olyan átfogó intézkedéseket ígért, amelyek jelentős gazdasági hatásokat gyakorolhatnak a régióra. Trump több mint 60 százalékos vámot helyezett kilátásba a Kínából származó összes importra, és megkérdőjelezte az Egyesült Államok biztonsági kötelezettségvállalásait Tajvannal, valamint Dél-Koreával és Japánnal szemben.
Ezek az intézkedések, ha megvalósulnának, komoly csapást mérnének a kínai gazdaságra, amely már eleve lassul, és sokkot okoznának a globális ellátási láncokban. Trump első elnöksége idején már elkezdődött egy kereskedelmi háború az Egyesült Államok és Kína között, ami a régióban található országokat, például Délkelet-Ázsiát és Indiát alternatív ellátási láncok keresésére ösztönözte. Emellett az Egyesült Államok regionális biztonsági garanciái iránti elkötelezettsége is kérdésessé vált az amerikai szövetségesek számára, ami jelentős fegyverkezési kiadások növekedéséhez vezetett Ázsiában.
Trump legradikálisabb Kínát sújtó intézkedése a 60 százalékos vám,
ami jelentősen visszavetné Kína gazdasági növekedését – ez akár 2,4 százalékponttal csökkenhetne a kínai GDP növekedése, ha Peking nem talál alternatív exportpiacokat. Kínai tisztviselők óvatosan reagáltak Trump visszatérésére, és a külügyminisztérium szóvivője mindössze annyit mondott, hogy Kína „tiszteletben tartja az amerikai nép választását” – írja a Financial Times.
Az ázsiai valuták, különösen azokban az országokban, amelyek jelentős exporttal rendelkeznek az Egyesült Államok felé, gyengültek a dollárral szemben:
Alicia García-Herrero, a Natixis bank Ázsia–Csendes-óceáni régióért felelős vezető közgazdásza szerint Trump és Hszi Csin-ping valószínűleg új kereskedelmi megállapodást kötnének egy kezdeti vámháborút követően, bár más országok, mint például Mexikó és Vietnám, szintén nyomás alá kerülhetnének Trump kereskedelmi politikájának köszönhetően, mivel Trump megakadályozná az Egyesült Államok–Kína kereskedelmi folyamatok más országokon keresztüli átirányítását.
Tajvan szempontjából Trump visszatérése különösen kockázatos lehet, mivel Tajvan erősen támaszkodik az Egyesült Államok támogatására Kína agressziójának visszaszorításában.
Trump azt állította, hogy Tajvannak fizetnie kellene Washingtonnak a védelemért,
és panaszkodott, hogy a tajvani vállalatok, például a TSMC „ellopják” az amerikai csipipart. Ennek ellenére Tajvan bízik abban, hogy a kétpárti egyetértés Washingtonban Kínával szemben folytatódik, és biztosítja a támogatást Tajvan irányába. Délkelet-Ázsiában Trump első hivatali ideje alatt a gyártás egy része áthelyeződött Kínából a régióba, ami most potenciális új célponttá teheti az amerikai kereskedelemben.
Ulf Kristersson svéd miniszterelnök szerdán arra figyelmeztetett, hogy egy második Donald Trump-elnökség „kockázatokat” jelent egy sor kérdésben, köztük az Egyesült Államok Ukrajnának nyújtott támogatásában és az Európával folytatott kereskedelemben.
Miközben a közösségi médiában megosztott nyilatkozatában gratulált Trumpnak az elsöprő győzelemhez és dicsérte a „kiváló svéd–amerikai kapcsolatokat”, a svéd kormányfő ugyanazzal a levegővel egy sajtótájékoztatón elmondta, hogy a Fehér Ház új lakója katasztrófát jelent Európa számára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.