A tavalyi eredményétől sok tekintetben elmaradó, ám a gyengébb olajpiaci környezett figyelembe véve így is erős harmadik negyedéves eredményről számolhat be péntek hajnalban a Mol az elemzők várakozásai szerint.
A magyar olajtársaság péntek éjfél után teszi közzé a július és szeptember közötti időszakra vonatkozó gyorsjelentését. A Mol honlapján közzétett elemzői konszenzus alapján az iparágban leginkább figyelt,
A legnagyobb eredmény-hozzájárulása – csakúgy, mint egy éve – most is a finomítás (downstream) üzletágnak lehet, azzal együtt is, hogy a szegmens EBITDA-ja a szűkülő árrések következtében bő harmadával 300 millió dollár közelébe eshetett vissza.
A másik meghatározó, kutatás-termelés (upstream) üzletág eredménye ugyanakkor jelentősen javulhatott, ami 275 millió eurós tételt jelenthet az időszakra. Bár a Brent típusú kőolaj hordónkénti átlagára öt dollárral 80 dollár körülire csökkent negyedéves bázison, a Mol kitermelése erős volt, a mérséklődő bányajáradék a szezonális hatások mellett javíthatta az upstream teljesítményét.
Az elmúlt években dinamikusan fejlődő, kiskereskedelmet is magában foglaló fogyasztói szolgáltatások szegmens teljesítménye stagnálhatott a legutóbbi negyedévben, itt 250 millió dollárra számítanak a szakértők.
A kisebb szegmensek közé tartozó gázszállítástól közel negyedével apadó, 57 millió dolláros eredményre van kilátás, míg a legújabb, körforgásos gazdasági szolgáltatások csekély mértékű veszteséget termelhetett.
„A negyedév összességében erős volt, a Mol a mostani felállásban erős pénztermelő képességgel rendelkezik a csökkenő külső fundamentumok ellenére” – értékelt Pletser Tamás, az Erste olaj- és gázipari elemzője. A fő kérdés szerinte az olajellátás, a különadók és a jövő évi osztalék mértéke, amiről bővebb képet kaphatunk a pénteki gyorsjelentést követően.
Az Erste 308,5 milliárd forint tisztított, CCS-alapú EBITDA-ra számít, ami több, mint az előző negyedévi 300,1 milliárd forint, ám 18 százalékkal kisebb, mint a 2023-as tényadat.
Stabil eredményeket vár a Moltól a K&H Értékpapír elemzője, Grébel Szabolcs is.
A külső környezetben nem történt jelentős változás, de a fogyasztásban javuló tendenciára számítunk, ami segítheti az eredményeket. Az előző évhez képest magasabb várható értékcsökkenés azonban negatívan befolyásolhatta az eredményeket
– részletezte az elemző.
A K&H Értékpapír várakozása szerint a CCS EBITDA szintű eredmény nemcsak az előző negyedévhez képest, hanem csekély mértékben éves alapon is javulhatott, némileg meghaladva az egymilliárd dollárt. A cseh Patria Finance leánycége ezzel az optimistább elemzők közé tartozik.
A Mol számára kedvező előjel, hogy horvát leánycége, az INA ugyancsak erős negyedévről és megugró eredményről jelentett az előző héten. A Mol részvényárfolyama 0,7 százalékkal emelkedett szerda délután, kedvező piaci hangulatban. Az év eleje óta azonban még így is 6,5 százalékos mínuszt mutat a kurzus.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.