BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem terjed az egynapos sebészet

Magyarországon napjainkban is csak a műtéteknek csekély hányadát látják el egynapos sebészet keretében, holott ha erre több pénzt adnának, még a várólistákat is csökkenteni lehetne – állítják szakértők. Az egynapos sebészet Magyarországon a nemzetközi trendekkel ellentétben nem terjedt el, és ezt a szakemberek elsősorban anyagi okokra vezetik vissza, de az ellátási forma terjedéséhez számos más feltétel sem adott.
Kovácsné Balogh Ildikó, a békéscsabai kórház kontrollere az IME szaklapban publikált elemzésében rámutatott: miután 2007-ben egy pályázaton keresztül jelentős többletforrást biztosítottak az egynapos sebészet beindítására, csaknem duplájára, 4,6-ról 8,2 százalékra nőtt az összes műtéten belül az ilyen beavatkozások aránya. Hatvan százalékos növekedést eredményezett a 2011 első felében az a volumentöbblet, amit az intézmények csak egynapos ellátásban felhasználható tevékenységre használhattak fel.

E növekedés ellenére is csupán 10-15 százalékra emelkedett az egynapos beavatkozások aránya – írja a GYEMSZI dél-alföldi igazgatója. Mészáros János szerint a korábbi évek jó tapasztalatai azt mutatják, hogy évi 7-8 milliárd forintból jelentős mértékben növekedhetne az egynapos ellátások száma. Ezzel nem csak a fekvőbeteget ellátó osztályok terhelése és a kórházak kiadása lehetne csökkenteni, de egyes területeken – például a szürkehályog-műtéteknél – a várólisták is rövidülhetnének.

Az Állami Számvevőszék egynapos sebészetről szóló jelentése is erre jut, ám egy felmérés azt mutatta: az egynapos sebészet legfontosabb gátló tényezője a kedvezőtlen finanszírozási környezet, de különösen az idős betegek számára a házi betegápolás miatt nem is vonzó ellátási forma.

Külföldön elterjedtebb

Miközben az egynapos sebészetben élen járó Kanadában már 2007-ben is az összes műtét 87 százalékát ambulánsan végezték, és Svédországban, Norvégiában, Dániában, Hollandiában és az Egyesült Királyságban is elérte vagy meghaladta az egynapos sebészeti beavatkozások aránya az 50-55 százalékot, hazánkban a legjobb években is a műtéteknek csak a 15 százalékát végezték ambulánsan.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.