BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyorsul a világban a luxusáruk piacának növekedése

Bővülni fog 2013-ban a luxuscikkek kereskedelme a világban – legalábbis így látja a Bain & Co. (B&C). A tanácsadócég friss elemzése szerint a luxuscikkek eladása fix árfolyamokkal számolva 2013-ban 6 százalékkal nő, szemben az egy évvel korábbi 5 százalékos bővüléssel.
Jelenlegi árfolyamon is nő a piac, ám ebben az esetben már csak két százalékkal, ennek hátterében elsősorban a jen múlt évhez viszonyított jelentős leértékelődése áll. A Bain összesítése szerint a luxuscikkek piaca ebben az évben 217 milliárd eurót tesz ki, ebbe beletartozik a ruházat, a kozmetikumok és parfümök, az ékszerek és kiegészítők, a cipők és táskák kereskedelme is.

Újdonság, hogy amíg korábban a növekedés fő motorja a kínai piac volt, a lendület most már nagyobb Amerikában. Itt négyszázalékos bővülést prognosztizálnak, amit elsősorban a növekvő fogyasztói bizalom magyaráz. Ezzel szemben Kínával, ahol tavaly még 20 százalékos bővülés az idén várhatóan mindössze 2,5 százalékos növekedés várható.

Erre nem csak az a magyarázat, hogy a pekingi kormányzat a korrupcióellenes harc jegyében különböző eszközökkel igyekszik rábírni a vezetőket a luxuskiadások visszafogására, de az is, hogy a luxusfogyasztók 29 százalékát kitevő kínaiak egyre többet vásárolnak külföldön.

Éppen ellenkező folyamat figyelhető meg Japánban – hívja fel a figyelmet a B&C. Az Abe Sinzó miniszterelnök nevéhez köthető új gazdaságpolitika, az Abenomics több eszközzel is fogyasztásra bírta a helyieket, akik így külföldi vásárlásaikat fogták vissza. A kérdés most az, a jen euróhoz viszonyított 20 százalékos árfolyamesése milyen hatással lesz majd a belföldi keresletre.

A Bain & Co szerint Ázsiában Kína után most Malajziában és Indonéziában van nagy növekedés a luxuscikkek kereskedelmében. Az eladások 11 százalékkal nőttek 2013-ban, és 20 százalékkal 2012-ben. A cég jelentése bemutatásakor úgy ítélte: most Délkelet-Ázsia a „növekedés bölcsője”.

A cégek szempontjából már nem ennyire pozitívak az idei kilátások. Erre elsősorban az a magyarázat, hogy az euróválság csendesedésével, illetve az amerikai gazdaságpolitikai bizonytalanságok miatt az európai deviza árfolyama erősödött, ami csökkentheti az elsősorban európai központú, elszámolásukat euróban végző társaságok exportbevételét.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.