Bővülni fog 2013-ban a luxuscikkek kereskedelme a világban – legalábbis így látja a Bain & Co. (B&C). A tanácsadócég friss elemzése szerint a luxuscikkek eladása fix árfolyamokkal számolva 2013-ban 6 százalékkal nő, szemben az egy évvel korábbi 5 százalékos bővüléssel.
Jelenlegi árfolyamon is nő a piac, ám ebben az esetben már csak két százalékkal, ennek hátterében elsősorban a jen múlt évhez viszonyított jelentős leértékelődése áll. A Bain összesítése szerint a luxuscikkek piaca ebben az évben 217 milliárd eurót tesz ki, ebbe beletartozik a ruházat, a kozmetikumok és parfümök, az ékszerek és kiegészítők, a cipők és táskák kereskedelme is.
Újdonság, hogy amíg korábban a növekedés fő motorja a kínai piac volt, a lendület most már nagyobb Amerikában. Itt négyszázalékos bővülést prognosztizálnak, amit elsősorban a növekvő fogyasztói bizalom magyaráz. Ezzel szemben Kínával, ahol tavaly még 20 százalékos bővülés az idén várhatóan mindössze 2,5 százalékos növekedés várható.
Erre nem csak az a magyarázat, hogy a pekingi kormányzat a korrupcióellenes harc jegyében különböző eszközökkel igyekszik rábírni a vezetőket a luxuskiadások visszafogására, de az is, hogy a luxusfogyasztók 29 százalékát kitevő kínaiak egyre többet vásárolnak külföldön.
Éppen ellenkező folyamat figyelhető meg Japánban – hívja fel a figyelmet a B&C. Az Abe Sinzó miniszterelnök nevéhez köthető új gazdaságpolitika, az Abenomics több eszközzel is fogyasztásra bírta a helyieket, akik így külföldi vásárlásaikat fogták vissza. A kérdés most az, a jen euróhoz viszonyított 20 százalékos árfolyamesése milyen hatással lesz majd a belföldi keresletre.
A Bain & Co szerint Ázsiában Kína után most Malajziában és Indonéziában van nagy növekedés a luxuscikkek kereskedelmében. Az eladások 11 százalékkal nőttek 2013-ban, és 20 százalékkal 2012-ben. A cég jelentése bemutatásakor úgy ítélte: most Délkelet-Ázsia a „növekedés bölcsője”.
A cégek szempontjából már nem ennyire pozitívak az idei kilátások. Erre elsősorban az a magyarázat, hogy az euróválság csendesedésével, illetve az amerikai gazdaságpolitikai bizonytalanságok miatt az európai deviza árfolyama erősödött, ami csökkentheti az elsősorban európai központú, elszámolásukat euróban végző társaságok exportbevételét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.