BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Pénteken újabb rezsicsökkentés, beszállt az MVM is

Újracsoportosítja a szabályozás a lakossági áram-, gáz- és távhőszolgáltatás egyes elemeit, hogy tovább eshessenek a háztartások kiadásai. A rezsicsökkentésbe a Népszabadság szerint beszállt az MVM is. Vannak az árképzésben további területek is, amelyeket még nem értek el a módisítások.

November 1-jétől 11,1 százalékkal csökkent az egyetemes szolgáltatásban az áram, a gáz és a távhő ára. A tarifák a tavaly decemberinél 20 százalékkal lesznek alacsonyabbak azt is figyelembe véve, hogy januárban 10 százalékot már lefaragott belőlük a szabályozás.

A mostani csökkentésnek ugyanolyaz a három fő eszköze van, mint a januárinak volt: kikerülnek az árból egyes árösszetevők, mások kisebbek lesznek, és bizonyos esetekben enyhülnek a szolgáltatóknak a költségei is. Arra is három megoldás van, hogy mi lesz a tarifából kieső, vagy csökkenő nagyságú áralkotók sorsa: vagy a szolgáltatók terheit növelik, vagy a nem lakossági felhasználóknak kell megfizetniük, vagy az értéklánc korábbi szereplői járnak rosszabbul. Kérdés, van-e akkora tartalék ezen lakossági szolgáltatások költségeiben, hogy a szolgáltatások a mostani a rezsicsökkentés után is életképesek maradhassanak.

Annak alapján, hogy a költségeikbe a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal beleláthat a számaikba, a szabályozás pedig a szolgáltatókénál szélesebb körben teríti a rezsicsökkentés terheit, úgy tűnik, a döntéshozók szerint is fogytán a szolgáltatók tartalékai.

A november 1-től hatályos költségátcsoportosítás egyik fontos eleme, hogy a szolgáltatók nem téríttethetik meg a lakossággal a lopásokból és a hálózati veszteségekből fakadó kárukat. Becslések szerint összesen mintegy 14 milliárd forintról van szó. Bár ezt nem ellensúlyozza, de az egyetemes gázszolgáltatók ezentúl olcsóbban tároltathatnak, és adott határig kevesebbért is vásárolhatnak gázt az a célra felkínált 120 millió köbméternyi tárolói készletből.

Igaz, ez utóbbi terv nagy vihart kavart, mert ez a 120 millió köbméter úgy „termett”, hogy a szabályozás átminősített energetikai célúnak (mobil gáznak) egy olyan, úgynevezett párnagáz tételt, amely a tároló működtetésében vesz részt. Míg egyes szakmai vélemények szerint a párnagáz – lévén a tároló szerkezetének szerves eleme – kivétele végzetes kárt okozhat a tárolóban, más hozzáértők azt mondják, hogy ez a mennyiség még beleférhet a párnagáz és a mobilgáz között folytatható átminősítésbe.

A lakossági áram többek között úgy lett olcsóbb péntekről, hogy a lakossági tarifa egyes elemeinek egy részét ezentúl a nem lakossági vevők fizetik ki. Ilyen az áram árában lévő szénfillér, a távhőfillér és a C tarifa egy hányada. (A C tarifa az MVM-es dolgozóknak járó árkedvezmény fedezete.) Hasonlóan mentesültek januártól is a háztartások zöldáram támogatása alól is. Ez az átcsoportosítás kétségkívül rontja a terhet átvevő nem lakossági fogyasztók versenyképességét.

Ugyanakkor vannak még tartalékok is. Ahogyan a szabályozás korábban a gázpiacon is szervezett olcsóbb forrást (biztonsági készlet terhére, nagykereskedelmi ár meghatározásával, importkapacitás nyújtásával) úgy az árampiacon is megteheti, hogy például az ország legolcsóbb áramát és az olcsó importot a lakossági piacra terelje. Meg is tette: (e cikkünk megjelentése után) a november 2-i Népszabadság azt írta, hogy a Magyar Villamos Művek 17,6-ról 15,15 forintra csökkenti a áram lakossági, nagykereskedelmi árát kilowattóránként. A tarifa 13,9 százalékos csökkentése a lap korábbi információi szerint körülbelül 20 milliárd forintos kiesést jelent az állami társaságnál. Az áram-nagykereskedő csoport most vállal részt először a rezsicsökkentésből.

Csökkenthető a háztartások rezsiszámlájában lévő áfa is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.