Évente majdnem 25 milliárd forintot költ az egészségbiztosító Magyarországon az asztma és a krónikus obstruktív légúti betegségek (COPD) gyógyszereire. Az utóbbi betegség ma már az ötödik leggyakoribb halálok világszerte, de néhány éven belül akár dobogós helyre is kerülhet.
A COPD-re minden évben november 20-án, a betegség világnapján irányul a legtöbb figyelem, amire nagy szükség is van, ugyanis a betegek nagyobbik része még a világ fejlett országaiban sem ismert. Egy globális vizsgálat szerint a negyven év felettiek körében 9-10 százalékos a betegség előfordulása, így hazánkban minimum félmillió beteggel kell számolnunk. A tüdőgondozók nyilvántartásában viszont mindössze 150 ezren szerepelnek.
A betegek részben azért maradnak „rejtve” - magyarázza Böszörményi Nagy György tüdőgyógyász -, mert a betegség sokáig akár panaszmentes is lehet. Pedig a korai felismerés kulcskérdés ebben a nem gyógyítható betegségben, amelynek az előrehaladását legfeljebb lassítani lehet. Mégpedig nem is elsősorban gyógyszerekkel, hanem a dohányzás abbahagyásával. Ezzel ugyan nem fordíthatók már vissza a tüdőt ért károsodások, de késleltethető a légzésképesség teljes elvesztése.
A szakember azt mondja, egy egyszerű légzőfunkció-vizsgálattal felfedezhető a COPD, ám mivel a háziorvosok nem végeznek ilyen szűrővizsgálatot, a betegek sokszor szív-érrendszeri problémájukkal kezelik, ami nem téves diagnózis, mivel a betegek 50 százaléka végül nem is a tüdőelégtelenségben, hanem kardiovaszkuláris betegségben hal meg.
Ha ugyanakkor két egymást követő évben évente legalább három hónapig légúti panaszok gyötörnek valakit, és a fizikai terhelésre légszomj is jelentkezik nála, neki és háziorvosának is gondolnia kell a tüdőproblémára – figyelmeztet Böszörményi Nagy György.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.