BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Továbbra is döcög a hazai kiskereskedelem

Szeptemberben az Központi Statisztikai Hivatal gyorsbecslése szerint 0,3 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom naptárhatástól megtisztított volumene az előző év azonos időszakához képest. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 0,4 százalékkal csökkent az értékesített mennyiség. A nem élelmiszer-kiskereskedelem volumene nem változott az előző év szeptemberéhez képest.

Az áruházi kiskereskedelem árbevétele februártól augusztus végéig emelkedett, ugyanakkor a kereskedők sokat várnak az év végi bevásárló szezontól. Annak ellenére is, hogy a karácsonyi roham évről évre később kezdődött: tavaly például jószerével csak Mikulás után lendült fel a forgalom.

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) szerint a Központi Statisztikai Hivatal kimutatásai alapján már előrevetíthető, milyen vásárlásokra lehet számítani az év végi ünnepek előtt. Az OKSZ a statisztikai hivatal a kiigazítatlan nyers adatai alapján megállapítja, hogy úgy tűnik, a fogyasztás igencsak szerény mértékű bővülését az üzemanyag-eladások húzzák felfelé. Üzemanyagot nem csak a családok, hanem vállalkozások, intézmények is vásárolnak a benzinkutaknál. Élelmiszerekből viszont kevesebb fogyott, mint egy évvel ezelőtt, iparcikkekből forgalma pedig stagnált.

Az elkelt élelmiszerek mennyiségének csökkenése kapcsán az OKSZ rámutat, hogy az árak elmúlt években bekövetkezett drágulása, valamint a 27 százalékos áfakulcs is hatott, és az iparcikkpiac is csak döcög. Úgy tűnik, a háztartások terhei még mindig lefelé húzzák a fogyasztás mérlegét, ami azért meglepő, mivel a reáljövedelmek, reálkeresetek 2-3 százalékkal nőnek 2013-ban.

„Az idei első félév csalódást keltett a kereskedők körében. Ugyan minimálbérek és a nyugdíjak több mint 5 százalékkal emelkedtek és az infláció 2 százalék alá szorult – ami azt jelenti hogy a reáljövedelem 2–3 százalékkal erősödött –, ám a fogyasztás nem bővült” – jelentette ki Vámos György, a szövetség főtitkára rámutatva, hogy közben a forint gyengülése miatt a devizahitelesek terhei folyamatosan nőttek, az élelmiszerárak pedig 3–4 százalékkal növekedtek a tavalyi takarmányhiány és az aszály miatt.

Az év eddig eltelt időszakának összesített mérlege alapján a kereskedelmi fogyasztás elérte ugyan a tavalyi szintet, de csak az üzemanyag vásárlások bővülésének köszönhetően. Ennek alapján arra lehet számítani, hogy a karácsonyi költekezés elérheti ugyan a tavalyi szintet, de nagyobb megugrás várható.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.