A kormány hat- és a General Electric ötmilliárd forintos támogatása révén egy világszínvonalú egészségügyi program valósulhat meg Magyarországon. A decemberben bejelentett négy évesre tervezett projekt révén hazai szakemberek olyan egyedülálló egészségügyi informatikai rendszert fejlesztenek, amely alapjaiban változtathatja majd meg az egészségügyi ellátórendszert és a gyógyítást. A jövő gépei már képesek lesznek előre jelezni és megelőzni a problémákat azzal, hogy a megfelelő információt a megfelelő emberhez a megfelelő időben juttatják el. Az egészségügyben így lényegesen gyorsabban és hatékonyabban jutnak életeket mentő információkhoz a szakorvosok és egészségügyi dolgozók. Nem mellesleg ezzel az egészségügy folyamatosan növekvő kiadásai is csökkenhetők.
De korántsem ez az első és egyetlen projekt, amely informatikai fejlesztéseken keresztül növeli az egészségügyi ellátórendszer, illetve a gyógyítás hatékonyságát. Meskó Bertalan egészségügyi jövőkutató egyenesen úgy látja: az információáramlás fejlődése, az információkhoz való hozzáférés lesz az orvoslás történetének egyik legfontosabb mérföldköve. A szakember többek között azzal érvel, hogy a közösségi média nyújtotta lehetőségek még koránt sincsenek teljes mértékben kihasználva. „Az információ elérésében, megosztásában még csak ízlelgetjük a közösségi csatornák tárházát. Mindenki hozzáfér megbízható orvosi információhoz legyen az egy online forrás vagy a saját orvosi papírjai” – véli blogjában Meskó Bertalan. Az orvosi döntéshozatalt minden eddiginél jobban segítheti az IBM Watson szuperszámítógépe, amely 3 másodperc alatt kétszázmillió oldalt képes átnézni.
Az orvoslás legújabb eredményeit naprakészen követő szakember a 2014-es év egyik nagy szenzációjának orvosi szempontból ugyanúgy a Google Glass szemüvegét tartja, mint a New Scientist magazin. A speciális szemüveget viselő sebész például megoszthatja az operációk során látottakat az orvostanhallgatókkal. Meskó Bertalan szerint ugyanakkor hasonló funkciókkal rendelkező kontaktlencsék is megjelennek majd, melyeket akár agyhullámokkal is vezérelni lehet. Egyáltalán nem a távoli jövő, amikor olyan szenzorokat viselünk majd a bőrünkön vagy akár a fogunkba építve, amelyek akár folyamatosan képesek monitorozni szervezetünk működését, és azonnal jelzik, ha a normálistól eltérő értékeket tapasztalnak.
Hogy hová is tart az orvostudomány, arról a brazíliai labdarúgó világbajnokságon is megbizonyosodhatunk. Ha ugyanis minden jól megy, az első kezdőrúgást egy deréktól lefelé lebénult tizenéves végzi el a világ legfejlettebb, gondolatirányítású külső váza, úgynevezett exoskeletonja segítségével. Ez a szerkezet az agytevékenység sémáival irányítható, melyek a fejbőrön, vagy magában az agyban elhelyezett elektródákon keresztül, vezeték nélkül jutnak el a vázhoz. A járás természetes érzetének kialakítását számos szenzor beépítésével próbálják elérni, amelyek az érintéstől a hőmérsékleten át számos dologról visszacsatolást adnak az eszköz viselőjének.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.