BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rövidülhet a térd- és csípőprotézis várólista

Az adósságcsökkentésre szánt pénzt év végéig használhatták fel az egészségügyi intézmények.

A leghosszabb várakozási idejű műtéteknél lesz lehetőség a sor rövidítésére abból a majdnem nyolcszáz millió forintból, amelyet még karácsony előtt utaltak át az egészségügyi szolgáltatóknak. Az év első három hónapjára 23 intézmény kapott extra finanszírozást a csípő- és térdprotézis várólista csökkentése érdekében. A pénzt annak az 1300 betegnek az ellátására költhetik, akik legrégebben várnak ezekre a beavatkozásokra. Ha az előfinanszírozást a kórház nem használja fel, azt az év folyamán visszavonják.

Az országos várólista-nyilvántartás szerint csípőprotézisre jelenleg 656 nap az átlagos várakozási idő, majdnem 9200-an állnak sorban. A térdprotézis esetében még rosszabb a helyzet: erre 10272-en várakoznak, átlagosan 906 napig. A legtöbben, csaknem 26 ezren ugyanakkor szürkehályog-műtét miatt állnak sorban, ám ők átlagosan 291 nap alatt hozzájutnak az ellátáshoz.

A két várólista rövidítésére odaítélt 800 millió forint mellett, ugyancsak még az év vége előtt, 773 millió forintot osztottak szét azon CT-MR vizsgálatokat végző szolgáltatók között, amelyek onkológiai betegeket diagnosztizáltak. De jutott pénz a járóbeteg-szakrendelőknek is: tavalyi elmaradt bevételük korrekciójára 1,6 milliárd forintot utalt ki számukra az egészségbiztosító. Az Egészségbiztosítási Alapból így összességében 3,2 milliárd forintnyi maradvány osztottak szét, nem sokkal az után, hogy kilencvenhárom egészségügyi intézmény 33 milliárd forintot kapott a gyógyszer-nagykereskedők, valamint az orvostechnikai eszközöket gyártó és forgalmazó cégek felé fennálló kifizetetlen számlái részleges rendezéséhez. Az összeget az év végéig használhatták fel az intézmények, de azt egyelőre nem tudni, eleget tettek-e az egészségügyi államtitkár kérésének, hogy a konszolidációs összeget a régóta halogatott számlák kifizetésére fordítsák.

Jól jött a konszolidáció

Elsősorban a részleges kórház-konszolidációs összegnek köszönhetően 9,8 milliárd forinttal csökkent a költségvetési szervek tartozásállománya november végére. A Magyar Államkincstár adataiból az ugyanakkor nem derül ki, hogy az október végi 60+11,4 milliárd forinthoz képest mennyivel mérséklődött az egészségügyi intézmények és a gyógyítással is foglalkozó egyetemek adóssága. Az viszont igen, hogy a novembert 111,1 milliárd forint tartozással zárták a költségvetési intézmények, míg egy hónappal korábban adósságuk meghaladta a 120 milliárd forintot.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.