A tavalyinál több kiváló minőségű magyar görögdinnye kerül a kereskedőkhöz július első hetétől – nyilatkozta Mártonffy Béla, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) elnöke. Az ormánsági Csányoszróban rendezett dinnye szezonnyitó ülésen elmondta: a piac szereplőit tájékoztatják a várható mennyiségről, minőségről, hogy az érintett boltok fel tudjanak készülni az importáruk időben történő kivezetéséről.
Elmondása szerint a szüret a baranyai Ormánságban kezdődik, és Békésben folytatódik. Július végén már Tolnában, Hevesben és a Hajdúságban is megindul a dinnye begyűjtése a földekről, legkésőbb augusztusban a szabolcsi gazdák is bekapcsolódnak a termelésbe. A szakember kifejtette: az elmúlt években a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM), a Dinnyeszövetség és a FruitVeB közösen indított promóciójának hatására folyamatosan növekedett a magyar görögdinnye fogyasztása. Az idén további erősödésre lehet számítani, a vásárlók ösztönzésével kapcsolatos feladatokat az Agrármarkerting Centrum látja el, és erre külön költségvetést készítettek. A promóció várhatóan július közepétől szeptember közepéig tart majd. Eddig hat áruházlánc (Auchan, CBA, Lidl, Metro, Spar, Tesco) vállalta, hogy részt vesz a marketingmunkában, kóstoltatni is fogja a vásárlókkal a magyar árut.
A tegnapi egyeztetés után az áruházakat hivatalos levélben értesítik, mikortól számíthatnak a magyar termék érkezésére, és megkérik őket, ne rendeljenek már külföldi dinnyét. Az árakkal kapcsolatban kijelentette: az utóbbi években stabilizálódott a dinnye ára a magyar piacon, sikerült megtalálni azt a sávot, amely a fogyasztóknak, a kereskedőknek, és a gazdáknak is megfelelő. A pozitív hangulatot az is jelzi, hogy dinnyében érdekelt gazdák száma is emelkedett, ma nagyjából 11 ezren élnek a tökféle termeléséből. Oravecz Tamás, a Dinnyetermelők Országos Egyesületének elnöke azt mondta: „idén az idő kegyes volt a dinnyéhez, mindeddig nagymértékben segítette a gyümölcs érési folyamatát, optimális a terméskötődés”.
A szakemberek szerint jelenleg mintegy 6000 hektáron termelnek dinnyét hazánkban, az elmúlt három évben folyamatos volt a területi bővülés. Közel 1500 hektárral nőtt a dinnyével beültetett földek területe az említett időszakban.
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) mellett az Európai Bizottság is kiemelt figyelmet fordít a termék árusítására, az ezzel kapcsolatos szabályok betartására. A bizottság korábban kötelezettségszegési eljárást indított Magyarországgal szemben a dinnyekartell miatt. Áprilisban indoklással ellátott véleményt küldött Budapestre, amelyben az uniós versenyjog maradéktalan alkalmazására kérte hazánkat a mezőgazdasági termékek terén. Korábban a magyar parlament olyan jogszabályt fogadott el, amelynek értelmében a GVH gyakorlatilag nem léphet fel a mezőgazdasági termékekkel kartellezők ellen. Közleményében a bizottság leszögezi: az uniós szerződés tiltja a kartellezést és a piacot más módon korlátozó üzleti gyakorlatokat, ezek kizárása pedig hatékony és elrettentő erővel bíró büntetések kiszabásával lehetséges. Brüsszel azt kifogásolta, hogy a GVH csak akkor állapíthat meg büntetést, ha az érintett gazdasági szereplők az után is fenntartják versenykorlátozó tevékenységüket, hogy a hatóság azonosította azt, és felszólította a feleket, hogy megszabott határidőre hagyják abba magatartásukat.
Termékbecslés
A FruitVeb május végi termésbecslése szerint a hazai gyümölcstermés az idén éves szinten 10-15 százalékkal nőhet. A hozamokat eddig legfeljebb 5 százalékkal rontotta a májusi esős, hideg időjárás. A termés mennyiségét nagyjából 80 ezer tonnára prognosztizálják. Az étkezési piacon a tavalyihoz hasonló árakra számítanak a termelők, míg a termés felét felszívó konzervipar a 2013-as szezon-végi 150-160 forintos kilónkénti árnál alacsonyabb induló árakkal kalkulál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.