Szinte valamennyi jelentős hazai utazási irodának növekedett tavaly az árbevétele. A 2013-ban elért nettó árbevételek alapján a magyarországi utazási irodák rangsorát az IBUSZ vezeti az OTP Travel és a Neckermann előtt. Már 2012-ben is az IBUSZ állt az élen, de akkor ehhez 11,3 milliárd forintos forgalom is elég volt, 2013-ban azonban növelte előnyét a riválisaival szemben: a 12,4 milliárd forintos árbevételt az OTP Travel 11,6 milliárd forinttal követi.
A turisztikai szolgáltatások mellett az IBUSZ-nál főleg a vám üzletág bevételei dobták meg a cég eredményeit. A társaság ugyanis Záhonytól Röszkéig számos határátkelőhelyén üzemeltet irodát.
„Összességében kicsi javulás tapasztalható. A kiutaztatás ugyan stagnál, de a rengeteg fapados miatt a beutaztatás helyzete jobb lett. A turizmus egyik legjövedelmezőbb üzletága, az üzleti és konferenciaturizmus azonban még mindig nagyon érzi a Malév hiányát” – mondta lapunknak Molnár Gabriella. A Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének elnöke szerint a javuló számok az óvatosabb tervezésnek köszönhetők, vagyis az utazási irodák tanulva a korábbi hibákból, kevesebb kockázatot vállaltak például a charterpiacon. Kivétel ez alól természetesen a Best Reisen, amely az egyik legnagyobb utazási iroda volt Magyarországon, mégis csődbe jutott tavaly nyáron. A pórul járt társaság 2012-ben 6,1 milliárd forintos árbevételt ért el a 2011-es 5,95 milliárd után, és bár adózott eredményét sikerült a 2011-es 57 millió forintos veszteségről 40,5 millió forintos nyereségre javítani, üzemi szinten 440,7 millió forintos veszteséget könyvelt el az egy évvel korábbi 83,7 millió forintos mínusz után.
A három nagyot a Green Travel 6,7 milliárd forintos, a Fehérvár Travel 5,1 milliárd forintos, a Vista 5 milliárd forintos és a Weco 4,3 milliárd forintos bevétellel követi, de a Kartago Tours és az Anubis is növelte a forgalmát. Üzemi eredmény alapján is messze az IBUSZ a legerősebb a mezőnyben 344 millió forintos eredménnyel. Ebben a kategóriában a Vista nagyot javítva lett a második az OTP Travel előtt. A Neckermann is minimális veszteséget mutat, de jelentősen javított a 2012-es számokhoz, mérleg szerinti eredménye pedig 129 millió forintról 58,5 millió forintra csökkent. Az Anubis és a Weco is pozitívba hozta ki a 2012-ben még negatív üzemi eredményét.
A Tensi Tours viszont negatívba váltott: az üzemi, az adózott és a mérleg szerinti eredménye is mínusszal kezdődik. Tavaly összesen 15,2 milliárd forint vagyoni biztosítékot igazoltak a Magyarországon letelepedett, vagyoni biztosíték szolgáltatására kötelezett utazási irodák. A mintegy 1200 regisztrált hazai utazási iroda közül mindössze 24 vállalkozott charteres utazásszervezésre, az általuk igazolt kaució mértéke azonban meghaladta a 9 milliárd forintot.
A Best Reisen kiesésével a 2014-re vonatkozó össz-kaució 15 milliárd forint alá esett. „A magyarok legkedveltebb úti célja Horvátország és Törökország, Egyiptom újra feljövőben van és a buszos körutazások is népszerűek” – fogalmazott Molnár Gabriella. Arra korábban sem volt példa, hogy magyar turisták kint hagytak volna külföldön, hiszen a kaucióból mindig volt keret a hazaszállításra.
Idén eddig kevés a csőd
Az utazási vállalkozások éves összforgalma a KSH szerint 170-180 milliárd forint. A Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal által vezetett hatósági nyilvántartások szerint ezt mintegy 1200 hazai utazási iroda hoz össze. A hivatal kimutatása szerint idén eddig csak egy cég ment csődbe, tavaly viszont 17 társaságot tiltottak el egy évre az utazásszervezői és utazásközvetítői tevékenységtől. Mindez természetesen nem igaz a „fekete” irodákra, amelyek változatlanul aktívak a piacon. A meglehetősen árérzékeny magyar turisták közül ugyanis sokakat csábít a legális piacnál jóval olcsóbb kínálatuk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.