Pihenni, tanulni, dolgozni és vásárolni is többet mentek külföldre a magyarok 2014 második negyedévében, mint tavaly azonos időszakban. A KSH adatai szerint ebben az időszakban 4,2 millió alkalommal utaztunk külföldre (ebből 2,4 millió utazásnak volt turisztikai célja), ez 5,7 százalékos növekedést jelent.
„A legfőbb motivációkat vizsgálva megállapítható, hogy a többnapos utazások emelkedését – az alacsony arányt képviselő üzleti és egyéb típusú motivációkat kivéve – elsősorban a szabadidős, illetőleg a tanulási és munkavégzési célú, valamint a vásárlási célú utak számának növekedése magyarázza” – írta a KSH.
Tavaly még nem volt ennyire rózsás a helyzet, hiszen a magyarok 2013-ban összesen 16 millió alkalommal utaztak külföldre, ez 0,9 százalékos csökkenést jelentett. Pihenni és dolgozni akkor is többen mentek külföldre, de a tanulást és a vásárlást tekintve drasztikus romlást mértek a statisztikusok. Nagyon messzire ezúttal sem kalandoztak el a magyarok, hiszen a szomszédos országok mellett Németország és Csehország volt a leggyakoribb úti cél.
Áprilistól júniusig 10,8 millió külföldi vendég érkezett, ebből azonban 8 millió ember egyetlen éjszakát sem töltött el az ország területén. Rossz hír, hogy az üzleti utak száma drasztikusan, 13 százalékkal csökkent, a szabadidős utaké azonban szépen gyarapodott, ugyanakkor a több napra látogatók átlagos tartózkodási ideje csökkent. Mivel a magyarok 151 milliárd forintot költöttek el külföldön (ez 13 százalékos növekedést jelent), a hozzánk érkező külföldiek ellenben 372 milliárd forintot hagytak nálunk, ezért az utasforgalom egyenlege megint szép többlettel zárt. Országok szerinti bontásban a legtöbb bevétel – 52 milliárd forint – a németektől származik.
Őket követik az Egyesült Államokból, az Egyesült Királyságból és az Ausztriából érkezők kiadásai. Tavaly a külföldiek összesen 1268 milliárd forinttal gazdagítottak minket, míg mi 506 milliárd forinttól szabadultunk meg a külföldön. A javulást természetesen a gyengébb forint is okozza.
A legfontosabb nyári hónapokról még nincsenek adatok, de biztató, hogy augusztusban tovább növekedett a légi utasok száma a Budapest Airport termináljain.
„Nem kevesebb, mint 943,5 ezer induló és érkező utast fogadtak és indítottak a budapesti repülőtérről az év nyolcadik hónapjában, ami 9,2 százalékkal haladta meg a tavaly augusztusi forgalmat. Ráadásul a növekedés motorja immár nem pusztán a repülőgépek jobb kihasználtságában, a nagyobb load factorban rejlik” – közölte a reptéri cég.
Szerintük most már határozottan érződik az idén elindított új járatok hatása is, hiszen a repülőgépmozgások száma is 3,1 százalékkal lett magasabb, mint tavaly ilyenkor. Ami pedig a külföldi városok versenyét illeti: a forgalmi statisztikák élén toronymagasan vezet London a második helyezett Párizs előtt, utána Frankfurt következik, majd Amszterdam és Isztambul feljött az ötödik helyre. Az Emirates pedig már megkezdte a jegyárusítást az október végén induló napi dubaji járatára, amelyet ráadásul mindjárt egy széles törzsű Airbus A 330-assal géppel indít. Az év végére az utasforgalom meghaladhatja az évi kilenc millió főt, ami rekordnak számít.
Lufthansa: több utas
Jelentős bővülést ért el a Lufthansa Magyarországon 2014 januárja és júliusa között: a légitársaság 393 ezer utast szállított az év első hét hónapjában, ami 2 százalékos bővülés, ám ennél fontosabb, hogy a magyarországi utasok jegyvásárlása 6 százalékos többletet mutat. A Lufthansa Csoport többi tagja közül az Austrian Airlines 7, míg a Brussels Airlines 26 százalékkal több utast mondhat magáénak. A légitársaság egy hétig reptéren is kiállítja a Premium Economy modelljét. Az új ülések akár 3 centiméterrel is szélesebbek lehetnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.