BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Begyújtotta a rakétát a lakáspiac

A gazdasági válság óta először lépte át a százezret az adásvételek száma a lakáspiacon tavaly az Otthon Centrum elemzése szerint. A forgalom mintegy 20 százalékkal nőtt 2013-hoz mérten, a vevők alkupozíciója pedig a négy évvel ezelőtti szintre esett vissza

„Csaknem húsz százalékkal nőtt tavaly az adásvételek száma a lakáspiacon 2013-hoz képest. A forgalom 2009 óta először lépte át a százezres szintet, és megjelentek a befektetési céllal vásárlók, elsősorban Budapest belső kerületeiben és a nagyobb vidéki városokban, főleg a használt tégla- és panellakások piacán” – mondta a Világgazdaságnak Déry Attila, az Otthon Centrum (OC) vezető elemzője. Az alacsony jegybanki alapkamat kulcsszerepet játszott a lakáspiac felfutásában, hiszen az alacsony hozamú betétek helyett sokan kerestek új helyet megtakarításaiknak. A másik fontos tényező a bizalom növekedése volt: sok, a korábbi években elhalasztott vásárlás valósult meg az elmúlt hónapokban.

Budapesten tavaly az utolsó negyedévben a 13-14 millió forint közötti használt téglalakások, az ország keleti részében a 9, míg nyugaton a 6-7 millió forint közötti áron kínált lakások voltak a legkeresettebbek. Árkategóriától függetlenül a keleti megyékben és Budapesten az 50, Nyugaton pedig a 60 négyzetméter körüli lakások voltak a legnépszerűbbek. A panelek piacán Budapesten a 10, Kelet-Magyarországon a 6-7, Nyugat-Magyarországon pedig a 8 millió forint körüli áron kínált ingatlanok forogtak leginkább. A vásárlók ebben a kategóriában is az 50-60 négyzetméteres méretet keresték elsősorban.

Továbbra is a téglaépítésű házak piacán a legszínesebb a kép, hiszen itt a többi ingatlantípushoz képest sokkal szélesebb sávban, viszonylag egyenlően oszlik meg a kereslet. A legtöbb kereső a fővárosban a 20, az agglomerációban pedig a 16-17 millió forintért kínált házak után érdeklődött.

Mivel a potenciális vevők száma egyre nőtt, az eladók a hirdetési fázisban kisebb árengedményre kényszerültek, mint korábban, és az árat a szerződéskötés előtt is kisebb mértékben kellett csökkenteniük. „Ez nem feltétlenül arra vezethető vissza, hogy az eladók pontosabban tudták megállapítani a piaci árat, inkább annak köszönhető, hogy a potenciális vevő már kicsivel magasabb árszintnél is elkezdett érdeklődni” – hívja fel a figyelmet Déry Attila.

A szerződéskötési áralku mértéke 2014-ben országos átlagban 7,5 százalék volt. „Ezzel megtört a 2008 óta tartó folyamatos emelkedés, és a vevők által kialkudható árengedmény a 2011-es szintre esett vissza. A legnagyobb csökkenést Budapesten mértük, ami szintén azt jelzi, hogy a kereslet leginkább a fővárosban bővült. Sőt, egyes nagyon keresett belvárosi lakások esetében felfelé induló licitet is tapasztaltunk” – tette hozzá a szakember az Otthon Centrum ma megjelenő 2014-es 4. negyedévi Lakáspiaci Tanácsadójának megállapításait összegezve. Vidéken sokkal kevésbé romlott a vevők alkupozíciója. A legnagyobb összeget továbbra is Pest megyében tudták lefaragni az eredetileg meghirdetett árból, amiben nagy szerepe van a családi házak túlsúlyának.

A bérleti díjak növekedése 2014-ben is folytatódott mind a használt téglalakások, mind a panelek, mind a téglaházak kategóriájában. Az így elérhető 6-8 százalékos hozamok pedig jócskán megelőzik a bankbetétek teljesítményét. „Ez a különbség nagy valószínűséggel idén is megmarad – feltéve, hogy a jegybank nem dönt komoly kamatemelés mellett –, így a hajtóerő kitarthat” – véli Déry Attila, hozzátéve: az előrejelzéseknél természetesen figyelembe kell venni, hogy azok száma, akik pénzüket a lakáspiacon szeretnék befektetni véges.

A megélénkült befektetői érdeklődés azonban gyújtózsinórként szolgálhat a további bővülés számára. A pozitív piaci hangulat segítheti a bizalom helyreállítását, újabb vevők megjelenését, mindez pedig hosszabb távon megalapozhatja a lakáspiac stabil növekedését. Ráadásul az Otthon Centrum
Hitel Center előrejelzése szerint ebben az évben a banki hitelezési aktivitás is növekedni fog, a „fél-szocpol” pedig, amely 2015 közepétől várható és használt lakás vásárlására is igénybe vehető majd, szintén jótékonyan hathat a piacra. Az OC szakemberei a 2014-eshez hasonló dinamikájú bővülésre számítanak idén is, és korántsem csak a főváros, illetve Pest megye térségében.

Hasít a négyes metró vonala

Érezhetően emelkedtek az ingatlanárak a 4-es metró nyomvonala mellett is, ám ez nem csupán az M4, hanem a kereslet növekedésének hatása is. „Mindazonáltal a metró átadása – nem utolsósorban a felszíni tereprendezéseknek köszönhetően – jó hatással volt a vonal környékén lévő ingatlanok piacára. A XI. kerületben a panellakások ára például átlépte már a 200 ezer forintos négyzetméterárat” – mondta lapunk kérdésére Déry Attila.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.