BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

EKÁER: a nagyok jól lobbiztak

Korántsem tökéletes az EKÁER szabályozás, a szakmai szervezetek szerint további finomhangolásokra lesz szükség az élesben vasárnap startoló rendszer zökkenőmentes működéséhez. A jelenlegi tervezet a kis- és középvállalkozásokat hozza hátrányos helyzetbe. Csak bízni lehet abban, hogy a hatóságok elnézőek lesznek, ha hibákat, hiányosságokat találnak

Pénteken az Országgyűlés elfogadta az adózás rendjéről szóló törvény Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszerrel (EKÁER) összefüggő módosítását. A jogszabály jelenleg a köztársasági elnök előtt van. A részletszabályokat az a készülő miniszteri rendelet tartalmazza majd, amelyet a jövő héten hirdetnek ki – mondta Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államtitkára hétfőn.

A vállalatok és szakmai szervezetek szerint az Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszerre (EKÁER) vonatkozó tervezet jó irányba mutat, de továbbra is rengeteg a kérdés, az észrevétel. „A megjelent jogszabálytervezetből egyértelműen úgy tűnik, nem volt hiábavaló az elmúlt hetek észrevételdömpingje” – mondta lapunknak Bíró Koppány Ajtony, az Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetségének (MLSZKSZ) főtitkára.

A szervezet mostanáig három alkalommal nyújtott be írásos javaslatot az NGM-nek: először, tavaly decemberben a rendszer bevezetésének elhalasztását kérték, és nem sokkal később a minisztérium egy hónapos türelmi időt vezetett be. Január második felében 45 pontban összegezték az EKÁER működésével kapcsolatban addig összegyűjtött tapasztalatokat, és módosítási javaslatokat nyújtottak be. A csütörtökön közzétett tervezethez szintén összeállítottak egy 25 pontból álló szakmai észrevétellistát.

 

A minisztérium a társadalmi egyeztetés során igyekezett a szakmai berkekből érkező információkat beépíteni a módosítások közé. Ez persze korántsem azt jelenti, hogy a mostani formájában tökéletes az EKÁER keretszabályozás. További finomhangolásokra és módosításokra lesz szükség a zökkenőmentes működéshez” – véli a főtitkár.

Az MLSZKSZ információi szerint az EKÁER március elsejére tervezett éles indulása nem csúszik tovább, abban azonban a szövetségnél is bíznak, hogy az első hetekben, hónapokban a hatóságok elnézőek lesznek, ha az ellenőrzések során hibákat, hiányosságokat tapasztalnak.

A Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) számításai szerint alig több mint tucatnyi cég jelenthet egyszerűsített adattartalommal március 1. után. Ehhez a rendeletterv szerint az szükséges, hogy a bejelentés évét megelőző második adóévben a vállalat éves nettó árbevétele elérje vagy meghaladja a 300 milliárd forintot, az értékesítése nettó árbevételének nyolcvan százaléka saját termelésű készletek értékesítéséből származzon, a társaság szerepeljen a köztartozásmentes adózói adatbázisban, és adószáma ne álljon felfüggesztés hatálya alatt.

A kritériumoknak a szakmai szervezet kalkulációja szerint a többi között a Mol Nyrt., az Audi Hungária, a Samsung Electronics Zrt., a Mercedes Benz Hungary Kft., az E.On Energiaszolgáltató Zrt., a Magyar Suzuki, a Flextronics, a BorsodChem és a Tiszai Vegyi Kombinát Nyrt. is megfelel.

A kkv-k járnak rosszabbul

„Úgy látjuk, néhány lobbicsoport sikerrel járt, a kis- és középvállalkozások azonban ismét rossz helyzetben találják magukat” – mondta a Világgazdaságnak Holics Szilvia, az MLBKT kommunikációs vezetője. Mint arról már korábban írtunk: a hulladék-, a gyógyszerszállítmányok például mentesülnek az EKÁER-bejelentési kötelezettség alól. A szövetség szerint a rendelkezésre álló idő rövidsége miatt gyakorlatilag lehetetlen volt felelősen véleményezni a jogszabálytervezetet, és ágazati szinten modellezni a várható hatásokat. Nagy szükség volna az internetes bejelentési felület véglegesítésére is.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.