Ingatlantanácsadók régen hangoztatják, hogy elérhető hitelek hiányában spekulatív ingatlanfejlesztés csak saját tőkéből lehetséges. Mindazok a cégek, amelyek nem képesek erre, lépéshátrányba kerülnek. Az Atenor azonban a világválság kitörése után is belevágott a Váci Greens irodakomplexum létesítésébe.
A Váci úton a Váci Greens irodakomplexum az első kapavágástól a belga Atenor csoport finanszírozásában épül. Amint Borbély Zoltán az Atenor csoport projektigazgatója elmondta, évekig kértek finanszírozási ajánlatokat különféle kereskedelmi bankoktól, de olyan nagy volt a különbség a saját finanszírozás és a külső forrás költségei között, hogy a bankhitelt egyszerűen nem engedhették meg maguknak. Bár a magyar alapkamat a padló közelében van, Borbély Zoltán tapasztalatai szerint a nagy kereskedelmi bankok (vélhetően éppen az ingatlanfejlesztéssel kapcsolatos kedvezőtlen tapasztalataik okán – a szerk.) még mindig olyan feltételekkel, olyan áron kínálják a finanszírozási csomagokat, hogy az összes pénzügyi költség többszöröse lett volna a belső finanszírozás költségeinek. A brüsszeli tőzsdén jegyzett Atenor csoportnak jelenleg 14 futó projektje van Európában, klasszikus ingatlanfejlesztő lévén ugyanakkor arra különösen ügyel, hogy több legyen a bevétele a kiadásoknál, így jelentős tőketartalékkal rendelkezik.
Az Atenor Group tulajdonába 2008-ban került Váci úti 1,7 hektáros terület több telkén 270 lakás volt száz éves házakban. Négy évig tartott amíg az összeset megvásárolták és a lakóknak új lakást találtak.
A Váci Greens projekt a 2010-2013-as időszak legnagyobb budapesti iroda-beruházása volt, miután nyáron lesz két éve, hogy átadták az irodakomplexum első egységét, a hat szinten összesen 15 600 négyzetméternyi irodaterületet kínáló „A” épületet. Az idei második negyedévben elkészülő „C” épület 18 200 négyzetméterére is megvannak már a bérlők és az év végén átadandó 24 500 négyzetméteres „B” épület felső három szintjéről is tárgyalások folynak. A közeli jövőben még két további egység épül, így az öt épület együttesen 100 ezer négyzetméternyi irodaterületet jelent.
A Váci Greens első bérlői a Sykes, és a General Electric voltak. A GE 400 munkaállomásos szolgáltató központtal indított, ma viszont már több ezer munkaállomásról folynak tárgyalások. A General Electric Healthcare ugyanis a „Minds and machine” orvostechnológiai programjának kifejlesztésének helyszínéül az irodakomplexumot választotta és Budapesten 600 fejlesztőmérnököt fognak felvenni.
„Mivel az Atenor csoport üzleti stratégiája szerint a felépített és teljesen kiadott épületeket értékesíti, mi is keresni fogjuk azokat a partnereket, amelyek számára a Váci Greens akár egyben, akár részenként érdekes lehet” – mondta Borbély Zoltán, hozzátéve, hogy természetesen új helyszíneket is keresnek a fővárosban további beruházások számára.
Tavaly újra megindult a nemzetközi érdeklődés az eddig indokolatlanul alulértékelt Budapest iránt. A projektigazgató a kereslet további élénkülésére számít, bár szerinte az nyilván sosem lesz már olyan intenzív. A nemzetközi cégek szolgáltató központjai azonban növekedni akarnak Magyarországon és egyben keresnek több ezer négyzetméteres irodákat. Ezért a kész, működő házakat vásárló befektetők részéről markáns és meghatározó érdeklődés tapasztalható. Vannak olyanok, amelyeket csak egy-egy épület érdekel, de volt olyan közel-keleti befektető, aki kicsinek tartotta a teljes öt épületet magába foglaló Atenor-projektet.
Fűtés földhővel
A Váci Greens épületeiben WC-öblítésre a saját kútból való talajvizet használják, ami napi 40 köbméter ivóvíz megtakarítást jelent az „A” épületben. Villanykapcsolók helyett jelenlét-érzékelők kapcsolják a világítást, ha vannak a szobában, és nem elég a külső természetes fény. Az első épületet távhő fűti, de a számítógép-vezérelt szabályozás csak a szükséges mennyiségű meleg vizet engedi a munkahelyekre. A „C” és „B” épület telke már elég nagy a talajhő hasznosításához: a 150 méterre lefúrt talajszondák 15 fokos vizet hoznak fel, így számítások szerint 7-8 hónapon át nem kell külső energiát használni sem a fűtéshez, sem a hűtéshez. Az „A” épület 2008-2009-ben tervezése idején a talajhőszivattyús technológiák másfélszer annyiba kerültek, mint ma.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.