Tavaly ugyanúgy évszázados mélyponton volt a lakásépítés, a 8358 új otthon minden idők második legrosszabb adata: a 2013-as negatív rekordot követte csak némi felívelés. Évek óta a háborús a helyzet az iparágban, hiszen 15 ezres szint alatti lakásépítésre csak 1933-ban és 1925-ben volt csak példa eddig, még a második világháború alatt, 1943-ban is majdnem 27 ezer új lakás készült el.
Az építőanyag-kereskedők még nem érzik úgy, hogy túl lennénk a válságon, és az építőanyag gyártók is hasonlóan látják a helyzetet – mondta Markovich Béla, a Mapei Kft. ügyvezető igazgatója, aki szerint korántsincs „hurrá hangulat” a kereskedők és kivitelezők körében. Az országszerte 160, főként lakosságot kiszolgáló építőanyag- és burkolatkereskedést tömörítő MÉBKER (Első Magyar Építőanyag- és Burkolatkereskedők Hálózata) alapítója azonban bizakodó. Markovich Béla szerint a családok jelentős része az elmúlt években elhalasztotta a felújításokat, így most arra számít, hogy a gazdaság élénkülésével újra elkezdődik egy nagyobb felújítási hullám.
A forintosítás – a devizahitel válság okozta sokk kiheverése – élénkíti a használtlakás piacot. Itt növekedésnek indultak az árak, és a szakértők szerint ez annyit is jelenthet, hogy a befektetőknek is érdemes visszatérni a piacra. Igaz, nem mindegy, hogy hová. A használt lakások piaca ugyanis kettészakadt: a Nyugat-Dunántúl és Közép-Magyarország talált magára, míg az ország más térségeiben nem olyan gyors a növekedés.
Az élénkülés azonban a felújítások növekedését hozhatja magával. Hiszen miden vásárlás hoz magával valamilyen egyéb beruházást is. A Mapei Kft. ügyvezető igazgatója azonban attól tart, hogy a lakossági piac várható fellendülése sem tudja kompenzálni az uniós finanszírozásból megvalósuló infrastrukturális nagyberuházások hiányát. Ezek adták eddig az építőipar növekedésének hátterét, ám a forrást biztosító újabb uniós pályázatok indulása későbbre várható.
Igazi húzóerőt az ipari- és kereskedelmi célú ingatlan-beruházások fellendülése jelenthetne, azonban az itt látható folyamatok is csak első pillantásra tükröznek kedvező helyzetet. Jóllehet a fővárost övező ipari zónában kevés az üres, nagyméretű raktár, az elmúlt évben csupán egy logisztikai ingatlant adtak át: a 7500 négyzetméteres csarnok a Prologis szigetszentmiklósi ipari parkjában létesült – mondta Halász-Csatári Gábor a Cushman & Wakefield Kft. ipari ingatlan szakértője, rámutatva, hogy a továbbiakban is csak a bérlő igényeire szabott (Built-to-suit, BTS) fejlesztések várhatók.
Spekulatív fejlesztések (amikor az ingatlanberuházó azért épít irodaházat, raktárat vagy akár egy hotelt, hogy később jobb áron el- vagy kiadja) a válság kezdete óta gyakorlatilag nincsenek Magyarországon. Ezen a téren jelentősebb pozitív változásra sehol nem számítanak, amíg az ipari-logisztikai ingatlanok kihasználatlansága például 10-12 százalékra nem csökken. A lengyel, cseh, szlovák és román piachoz képest nálunk a legmagasabb a kihasználatlansági ráta, ami ugyanakkor Budapesten és környékén a 2013 végi 21,7 százalékról 15,7 százalékra csökkent az elmúlt év során. Halász-Csatári Gábor azonban derűlátó és úgy véli, hogy már érezhető az eddig csak a többi visegrádi országban aktív befektetők érdeklődése Magyarország iránt. Ők eddig a gazdasági folyamatok kiszámíthatóságát hiányolták. Az érdeklődést tovább táplálhatja, hogy ha lassan is, de növekedőben van az ipari parkok kihasználtsága is.
Hasonló a helyzet a fővárosi irodák esetében is. Tavaly 465 ezer négyzetméterre kötöttek új irodabérleti szerződéseket, ami 17 százalékkal több a 2013-as szintnél. Emellett három év alatt 5 százalékponttal 16,2 százalékosra mérséklődött az üresedési ráta a Budapesten, azaz a 3,2 millió négyzetméternyi állományból csak 524 ezer állt üresen december végén. Így összesen 150 ezer négyzetméterrel kevesebb üres irodaterületből válogathatnak a bérlők a 2011-es legmagasabb szinthez képest.
Az ingatlanfejlesztések négy éves visszaesése miatt ugyanis gyakorlatilag nincs kiadó nagy alapterületű iroda vagy ipari ingatlan a fővárosban és az agglomerációban. Maksay Éanna, a DTZ Hungary ingatlan tanácsadó elemzője szerint ez a trend komoly gondot okozhat az olyan bérlőknek, amelyek 3-4 ezer négyzetméternyi irodát keresnek, hiszen kevesebb mint 15 épület közül választhatnak
Az ingatlantanácsadók ezért is várják a spekulatív fejlesztők újbóli megjelenését, ám erre nincs sok remény. Annak a beruházónak, amely hitelből építene új irodaházat, legalább 30-40 százalékos előbérletet kell felmutatnia a bank felé, így spekulatív fejlesztés csak saját tőkéből lehetséges.
Bár szakértők szerint 2017-ig 100 ezer négyzetméterrel bővül a modern irodaállomány, a megfelelő kínálat csökkenése és a kereslet növekedése miatt Szalma Péter, a CA IMMO bérbeadási vezetője a bérleti díjak növekedésére számít a következő években. A tevékenységüket bővítő nagy bérlőknek pedig azt javasolja, hogy már most tárgyaljanak olyan irodaházakról, amelyek csak egy-két év múlva készülnek el.
Áfacsökkentést szeretnének
Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) az értékesítési célú lakásépítések fellendítésére azt javasolja, hogy 5 százalékra csökkenjen az új lakás értékesítés 27 százalékos áfa-kulcsa, de legyen egy méret és/vagy értékplafon, ahol ezt alkalmazni lehet. Lengyelországban például 150 négyzetméterig 8, Csehországban 15 százalék a lakásokra kivetett áfa, míg Romániában nettó 88 ezer euró értékig mindössze 5 százalék a kulcs. Alternatívaként az is a javaslatok közt szerepel, hogy építkezés vagy felújítás esetén szociális alapon a jelenlegi 27 százalékból 20 százalékot vissza lehessen igényelni. Akkor növekedne a lakásépítések és felújítások száma, ha a lakáscélú hitel kamata a jelenlegi 6-8 százalékkal szemben csupán 2,5-3 százalék lenne – mondta Koji László, az ÉVOSZ alelnöke, aki szerint a magyar építőiparnak legjobban a lakossági megrendelések hiányoznak, hiszen tavaly 120 ezer lakást újítottak fel, míg szakmai becslések szerint ennek legalább kétszeresére lenne szükség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.