BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Új időszámítás kezdődik a közszolgálati televízióban

Sem pénzügyi, sem technikai akadálya nincs a közszolgálati televízió március 15-től induló új műsorstruktúrájának, így vasárnaptól már a Duna TV lesz a nemzeti főadó, az eddigi M2 esti sávjában indul a Petőfi TV, míg az M1 szimpla hírcsatornává alakul át, ahol reggel 6 órától éjfélig híradókat és beszélgetős magazinműsorokat láthat majd a tévénéző. Egyfajta rekordkísérlet lehet, hogy egy nap alatt 28 időjárás-jelentés színesíti majd a műsort.

Az MTVA a Világgazdaságnak elmondta: közfeladatot ellátó szervezetként a nézettség nem az elsődleges, de fontos szempont. Mindez nem igényel plusz költségvetési forrásokat, a kiadásokat az MTVA a saját, mintegy 80 milliárd forintos büdzséjéből kigazdálkodja. Az új csatornák indításának költségeiről egyelőre csak részadatok állnak rendelkezésre, de nem lehetett olcsó. Például a hírműsorokhoz szükséges grafikai rendszer beszerzésére 64,6 millió forintot költöttek, a közbeszerzést a Rexfilm Kft. nyerte. A stúdiótechnika HD minőségű kiegészítésére kiírt eljáráson a Studiotech Hungary Kft. győzött 121,5 millió forintos ajánlattal. A hírműsorok díszletét pedig a BK filmstúdió Kft. szállítja és építi 77,3 millió forintért.

Az átalakítás nem áll meg: júliusban indul az M4 Sport csatorna, amely minden belföldi műsorterjesztési platformon (analóg, SD digitális és HD digitális) kötelezően továbbítandó az alapcsomagban, illetve minden előfizetői csomagban. Elérhető lesz HD minőségben a MinDigTV szolgáltatás részeként ingyenesen is, továbbá műholdról. A határon túl korlátozottan lesz elérhető, kábelszolgáltatói akarat függvénye, hogy bekerül-e az ottani csomagokba, és ez esetben is lesznek sportesemények, amelyek közvetítési joga kizárólag Magyarországra szól.

Mindezzel párhuzamosan már javában tart a MTVA-nál bejelentett, 177 munkavállalót érintő csoportos leépítés. Varga Júliától, a Közmédia Rádiós Szakszervezet (KRSZ) társelnökétől a Világgazdaság megtudta: a 177 fő között sok határozott idős szerződésű közmunkás és gyakornok szerepel, de így is több mint a felük aktív dolgozó. Sorban kapják a munkatársak a végleges döntésről az értesítéseket – alig egy-két kivétellel –, miközben a múlt év végén, ez év elején 119 embert vettek fel, köztük több mint 30at műsorkészítői posztra.

Eddig 33 egykori rádiós került az elbocsátási listára, köztük védett korú, családfenntartó, 15 évnél régebben a jogelődnél dolgozó munkatárs is. Sérelmezik azt is, hogy miközben tv-s műsorokat szerveztek ki (Kultikon, Aranymetszés), az ott dolgozók jó része bent maradhat, viszont rádiós műsorkészítőket kirúgnak. A helyükre pedig megpróbálják beállítani a munka nélkül maradt tv-s szerkesztőket, de ez egyáltalán nem egyszerű, többen nem tudnak és nem is akarnak mikrofon előtt beszélni. Nehéz szakmai érvekkel vitázni, ha politikai hűséget és vakfegyelmet emlegetnek egyes vezetők, a régóta mérgező öncenzúráról nem is beszélve – mondta Varga Júlia. Az MTVA a racionalizálás, a bérköltségcsökkentés, valamint a vállalat működtetése és a munkafolyamatok ésszerűsítésével magyarázta a leépítést.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.