BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A gyógyszer mindig jól fogy

Az ezredforduló óta megháromszorozódott, és az idén várhatóan eléri az ezer milliárd dollárt a világ gyógyszerforgalma. Magyarországon a kormányzati intézkedések ellenére, főként a lakosság elöregedése miatt, szintén folyamatosan nő a gyógyszerforgalom.

Az előzetes várakozásoknak megfelelően, mintegy 3 százalékkal nőtt tavaly a világ gyógyszerpiaca, szemben az előző évi 2,5 százalékos növekedéssel – derül ki Fekete Tibor gyógyszerpiaci elemző összesítéséből. Ez azt jelenti, hogy a világon a gyógyszerfogyasztás 2014-ben értékben megközelítette az 1000 milliárd dollárt, és ezt a nagyságrendet idén várhatóan meg is haladja, sőt, 2017-re előreláthatólag a forgalom eléri a 1200 milliárd dollárt. Annak ellenére, hogy a 2015 és 2016 közötti időszakra némi megtorpanást várnak – mondja a szakértő.

A legdinamikusabban 2014-ben is a feltörekvő piac országaiban (Kína, Brazília, India, Dél-Korea, és Oroszország) bővül a gyógyszerpiac. Kína éves növekedési üteme az előrejelzések ellenére nem tudott tartósan 20 százalék feletti értékeket produkálni. Ennek ellenére az elemzők továbbra is megerősítik azokat a becsléseket, amelyek szerint Kína hamarosan lehagyja Japánt, és az USA után a második legnagyobb gyógyszerpiac lesz, ahol az értékesítés 2017-ben a 150-170 milliárd dollárt is elérheti. Egyesek szerint ez még ebben az évtizedben bekövetkezik, és a kínai gyógyszerpiac értéke a 200-220 milliárd dollárt is elérheti.

Az öt vezető európai piacon viszont - Nagy-Britannia, Franciaország, Spanyolország, Olaszország, Németország - az előző években mutatott 3 százalékos növekedés lassult, és a világátlagtól messze elmaradva 1,8 százalék körül volt.

Az átlagos életkor növekedése és az ezzel együtt járó növekvő gyógyszerfogyasztás ugyanakkor az öreg kontinensen is annak ellenére a gyógyszerforgalom növekedése irányába hat, hogy – legalább is a központi kiadások visszafogása érdekében - a kormányok különböző restrikciós eszközökkel élnek. Az életkor emelkedése Fekete Tibor becslése szerint önmagában lefedi a gyógyszeripari eladások növekedésének felét-háromnegyedét. Az utóbbi években egyre inkább érzékelhető ugyanakkor, hogy az originális gyógyszerek egy része elveszítette a szabadalmi oltalmát, és a helyükre olcsóbb generikumok (ugyanabból a hatóanyagból készült orvosságok) léptek. A szakemberek korábban azzal számoltak, hogy a generikus piac a teljes gyógyszerforgalom 34-35 százalékát teszi ki 2016-ra, ezzel szemben egyes országokban már ma is ennél jóval nagyobb részarányt becsülnek. Lengyelországban például az eladott készítmények 76, Németországban 78, de Magyarországon csak 55 százaléka generikum. Forgalmi értéken ugyanakkor, mivel olcsóbb készítményekről van szó, a generikumok részaránya lényegesen kisebb, világszinten az összforgalom egynegyedére tehető.

Itthon is többet költünk

A magyar gyógyszerpiac növekedésének tíz éves átlaga továbbra is meghaladja a 4 százalékot, szemben az európai átlag 3 százalékkal. A magyar gyógyszerpiac fogyasztói áron meghaladta az 599 milliárd forintot, amihez még hozzá kell számolni a patikán kívüli eladott gyógyszereket 5-6 milliárd forint értéken és a kórházi gyógyszerforgalmat mintegy 150 milliárd forint termelői áron. A kórházak valódi gyógyszerfelhasználása ennél is nagyobb lehet, a betegek által bevitt és az esetenként kapott nem jelentéktelen mennyiségű rabatt miatt, de a pontos nagyságrendet nem lehet megállapítani. Ezek számbavételével a közforgalom valójában 604-605 milliárd forint közöttire tehető.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.