Komoly összegbe kerül a litván határ közeli kisvárosban az is, hogy három lakótelepet, óvodákat, iskolákat és egy sor egyéb intézményt építenek az atomerőmű-építésen dolgozók és családjaik elhelyezésére. Az átadás után a lakóépületeket majd felújítanák, és a lakásait eladják. Már most négyezren dolgoznak a helyszínen – amelyet magyar újságíróknak is megmutattak –, de lesznek még 6,5 ezren is. (Nem tudni, hogy a paksi projekt ilyen célú kiadásai beleértendők-e a fenti, 10-12 milliárd euróba.)
Mindkét atomerő kizárólagos állami tulajdonban lesz, ám Fehéroroszágban ez lesz az első, és voltak bőven ellenzői is. Utóbbiakat azzal szerelték le – a Fehérorosz Biztonsági Tanács építkezést kimondó, 2008-as döntésén túl –, hogy az éveken át rendre kiújuló orosz-fehérorosz energiavitáknak az ország áram-önellátásának megteremtésével lehetne véget vetni. Paks II. mellett is érv az importkiváltás, de közben a hazai energiaszakma egy része sokallja a kétszer 1200 megawattnyi kapacitást, és túl korainak is tartja a beruházást. Magyarországon az atomenergia elfogadottsága magas, de bőven vannak, akik környezetvédelmi, biztonsági vagy gazdasági megfontolásból ellenzik a beruházást.
Az első új, osztroveci blokkot 2016-ban, a másodikat 2018-ban kellett volna átadni, a most hivatalos átadási határidő 2018 és 2020. A hazai kivitelezés 2018-ban kezdődik, az átadások pedig 2025-re és 2026-ra várható.
Az osztroveci és a paksi megállapodás is lehetővé teszi az atomerőmű nagy radioaktivitású hulladékának Oroszországba történő visszaszállítását. Az ezzel kapcsolatos, részletes stratégiát később dolgozzák ki – mondta el lapunknak Alekszej Mihajlovics Bondar a létesítmény kivitelező főmérnöke. Magyarországot itt kötik az uniós szabályok, amelyek szerint e hulladék végleges elhelyezkedéséről vagy abban az országban kell elhelyezni, ahol keletkezett, vagy máshol, de ellenőrizhetően. A paksi és osztroveci erőművet is érinti, hogy az orosz törvények szerint Oroszországban nem helyezhetők el véglegesen más országok nukleáris hulladékai.
A Roszatom Magyarországon 40 százalékos helyi beszállítói arányt vállalt, Fehéroroszországban 30 százalékost. A jelentős beszállításnak számító turbinára vonatkozó hazai megbízásért a német Siemens, a francia Alstom és esetleg az orosz Szilovije Masini szállhat ringbe, Osztrovecben az utóbbi társaság termékét építik be.
Magyar berendezések Osztrovecben
A belorusz erőmű számára a felerészben orosz kézben lévő Ganz EEG nyolc keringető szivattyút gyárt a társaságtól kapott tájékoztatás szerint. Az orosz megrendelő a múlt héten elvégezték a berendezések makettjein a kontrollméréseket. A gyártás már megkezdődött. Az első négy berendezés még az idén elkészül, a második négy várhatóan jövőre. Egy-egy szivattyú motorjának a teljesítménye 5,5 megawatt. A Ganz EEG ezen kívül gyárt a belorusz erőmű számára mintegy 90 különböző teljesítményű 2-es, 3-as és 4-es biztonsági fokozatú, nemesacélból készülő szivattyút, amelyek bóros víz szállítására is alkalmasak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.