Az új lakások kínálati oldala fog bővülni azáltal, hogy a lakóingatlanok építésének lehetősége bekerült a növekedési hitelprogramba (NHP) – mondta Nagy Márton, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénzügyi stabilitásért és hitelösztönzésért felelős ügyvezető igazgatója tegnap az M1 aktuális csatornának. Nagy Márton az M1 műsorában – amelyet az MTI idézett – közölte: a szerződéseket továbbra is 2015 végéig lehet megkötni, de a lehívási határidőt meghosszabbították 2016. december 31-ig, megengedték, hogy olyan beruházásokat is be lehessen venni az nhp-ba, amelyek a jövő év végéig fejeződnek be. Szavai szerint ez ösztönözni fogja a vállalkozókat arra, hogy időigényesebb beruházásokba is belevágjanak.
Mint mondta, sokszor lehet hallani, hogy nincs új építésű lakópark, nagyon szűkös a kínálat ebben a szegmensben - ezt fogja segíteni ez a bővítés. A kis- és középvállalatok építeni fognak új lakóparkokat, emelkedni fog az új lakások kínálati oldala. Hozzátette: az építési kedvet, a beruházási kedvet fogják növelni. A terméktájékoztatóba emelik be ezeket a változtatásokat, ezt május közepére teszik be, onnantól kezdve a bankok használhatják, de a vállalkozók már érdeklődhetnek a bankjuknál – mondta. A növekedési hitelprogram kész van, csak egy hitelcélt emeltek be, ez „technikai kérdés” – tette hozzá.
A bővülés pedig mindenképpen nagyon kell a hazai lakáspiacnak, bár tavaly már biztatóbb képet mutattak az ezzel kapcsolatos statisztikák. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2014-ben 8358 új lakás épült, 15 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A kiadott lakásépítési engedélyek száma 9633 volt, ez 28 százalékos növekedés a 2013. évi adatokhoz képest. A használatba vett lakások számának 15 százalékos emelkedése is többéves, folyamatos visszaesésnek vetett véget 2014-ben.
Az év során felépített lakások száma azonban továbbra is alacsony – hívta fel a figyelmet a KSH –, hiszen a válságot megelőző 2008. évinek alig egyötödét érte el tavaly. A lakásépítések területi eloszlása emellett nem egyenletes: a 2013-as adatokkal összevetve tavaly a kisebb városokban 24, a községekben 21 százalékkal több lakás épült. A megyei jogú városokban viszont mindössze 3 százalékos volt az emelkedés, és Budapesten is az átlagos alatt maradt, 13 százalékot ért el. A dunántúli régiók mindegyikében átlagot meghaladó, Közép-Magyarországon az átlagossal egyező a növekedés üteme, a keleti régiókban pedig általában csökkent a lakásépítés. A kivételt jelentő Észak-Alföldön a fellendülés egyetlen településre korlátozódik: Debrecen 573 új lakásával a teljes régió lakásépítésének több mint felét adta.
A lakásépítések bevonása a hitelprogramba javíthat az építőipari cégek pozícióin is. MNB honlapján lévő statisztikák szerint az építőipari cégek mindössze 387,5 milliárd forintos hitelállománnyal rendelkeztek december végén, amely 8,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbi mennyiségtől, miközben a teljes vállalati hitelpiac egy év alatt 0,8 százalékkal már nőni tudott. Ennek eredőjeként az építőipari cégek részesedése is érezhetően csökkent a teljes hitelpiacon belül, a 2013 végi 6,34-ről 5,73 százalékra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.