Valami becslést azért sejtet az, hogy a SEC általában az olyan eseményt minősíti jelentősnek, amelyiknél a szóban forgó összeg eléri az előző három év adózott eredményének az átlagát. (Az Apple esetében ez a Financial Times számításai szerint 2,5 milliárd dollár lehet, ami nem döntené romba a több mint 190 milliárd dolláros készpénzállománnyal rendelkező társaságot, de egyetlen részvényes se szereti az ilyen fizetnivalókat.) A cupertinói cég – amelynek európai főhadiszállása az írországi Corkban van – már tavaly októberben közzétett éves jelentésében utalt arra, hogy a jövőben lehet, hogy több adót kell majd fizetnie, sőt az is lehet – mondák –, hogy valamennyit visszamenőlegesen is Írországban. Ekkor már ismert volt Brüsszel szigorú hangnemű előzetes döntése, amely szerint az ír hatóságok „szelektív előnyben“ részesítették az Apple-t.
Az EU alapproblémája az, hogy Írországban csak 12,5 százalék a társasági adó – míg például az USA-ban 35 százalék is lehet –, de sok ott jelen levő társaság még ennyit sem fizet a különböző egyéb kedvezmények révén. A brüsszeli vizsgálódások nemcsak az Apple-t, illetve Írországot érintik, hanem más egyesült államokbeli vállalatokat és más uniós országokat is, például a Starbucksot és az Amazont, amelyek Hollandiában, illetve Luxemburgban jártak feltűnően jól az elmúlt években. Az Apple esetében az Európai Bizottság úgy érvel, hogy a társaság kirívóan alacsony adókulcsokról kötött külön egyezményt Dublinnal 1991-ben és 2007-ben, és különösen azt vizsgálják, hogy az ír hatóságok milyen módon határozták meg a két szóban forgó Apple-leány, az Apple Operations és az Apple Sales International által fizetendő adókat.
Az uniós illetékesek szerint Írország munkahelyteremtésért cserébe nyújtott adókedvezményeket az Apple-nek – amely több ezer főt foglalkoztat a szigetországban –, és ezt immorálisnak minősítették, mivel más európai országok így nem juthattak hozzá azokhoz az adóbevételekhez, melyeket a cég esetleg náluk fizetett volna be, ha máshol nem jár jobban.
Az Apple álláspontja az, hogy ők semmilyen extra szerződést nem kötöttek Írországgal, csak az ír adótörvényeket követték az alatt a 35 év alatt, amióta az országban vannak. Az Európai Bizottság várhatóan június vége előtt dönt az ügyben – az írek már jelezték, hogy ha az számukra kedvezőtlen lesz, akkor az Európai Bírósághoz fordulnak.
Rekord után esés
Múlt kedden a második negyedéves jelentés közzététele után az Apple részvényeinek árfolyama történelmi csúcsra, 134 dollárra emelkedett – csütörtökön már 7 százalékkal lejjebb, 125 dollárnál járt. A csökkenést csak részben magyarázták az elemzők az uniós adóvitával: sokan hívták fel a figyelmet arra, hogy az 55 százalékkal 40,3 milliárd dollárra emelkedő árbevétel közel 70 százaléka származott az iPhone-eladásokból. Az okostelefonok eladása ugyan 40 százalékkal 61,2 millióra nőtt, ám a többi Apple-terméké csökkent – az április végétől kapható okosórák eredményeire pedig még várni kell.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.