Az okoseszközök piacának lehetséges fejlődési irányaiba engednek bepillantást a legnagyobb gyártók elmúlt néhány napban nyilvánosságra került elképzelései. A világ vezető személyi számítógép gyártójának számító, és az okostelefonok piacából is egyre nagyobb szeletet kihasító Lenovo tegnap és ma tartja saját nagy konferenciáját, a Tech World-öt, és a társaság igyekszik is kihasználni, hogy legalábbis Ázsiában rájuk irányul a figyelem. A vállalat két, egyelőre inkább koncepciónak mondható, bár a prototípus szintjén már létező eszközt is bemutatott. Az egyik egy okosóra, melynek különlegességét az adja, hogy két kijelzővel látták el. Az egyelőre Magic View néven futó készülék rendelkezik egy hagyományos kijelzővel, illetve magán az óraszíjon egy másik, lényegesen kisebbel. A csavar a történetben, hogy az elképzelés szerint éppen a kisebb kijelző szolgál arra, hogy leküzdje az okosórák egyik legnagyobb problémáját, vagyis a kisméretű megjelenítést. Egy virtuális, interaktív kijelzőről van szó, ami speciális optikai tükröző megoldást használ ahhoz, hogy a valósnál akár 20-szor nagyobb méretben tudja megjeleníteni a tartalmat, jelentősen megkönnyítve például egy térkép böngészését. A Tech World-ről szóló beszámolók szerint ugyanakkor nagyon érződik, hogy ez a technológia még korai szakaszában van, a felhasználóknak némi gyakorlatra szert kell tenniük ahhoz, hogy valóban hatékony eszközként használhassák a Magic View-t.
Valamivel kiforrottabb koncepciónak – és a helyszínről érkező hírek alapján működőképesebbnek – tűnik a Lenovo másik izgalmas újdonsága, ami egy igencsak valós problémára kínál választ. A Smart Cast megoldás lényege, hogy az okostelefonba épített lézeres rendszer a készülék kijelzőjének képét a beállításnak megfelelően egy vízszintes vagy akár egy függőleges felületre vetíti ki. A beépített mozgásérzékelőknek köszönhetően ha például egy billentyűzetet jelenítenek meg így az asztalon, akkor az azon beírt szöveg megjelenik a telefonon is. Egy kínai zongoristát kértek fel arra, hogy érzékeltesse az eljárásban rejlő lehetőségeket, aki egy okostelefon és az asztalra vetített billentyűzet segítségével adott elő egy darabot. De a helyszíni beszámolók alapján igen izgalmas lehetőségeket kínál ez a megoldás a játékok esetében is, hiszen akadt olyan felhasználó a Tech World-ön, aki egy falra vetítette ki a mobiltelefon képét és az eszköz mozgatásával vetette bele magát a játékba. Persze azért néhány kérdés is felvetődik a Smart Cast kapcsán, így például a bemutatók során viszonylag sötét helyiségekben történt a kijelző képének kivetítése, és nem egyértelmű, hogy világosabb környezetben mennyire lesz használható.
A mai csúcstelefonok már a személyi számítógépekkel egyenrangú számítási kapacitással rendelkeznek, és ha ezzel a technológiával egy olyan méretű virtuális billentyűzettel is ki lehet őket egészíteni, amely már üzleti környezetben is hatékonyan alkalmazható, akkor bizony könnyen egyre csökkenhet a naponta használt okoseszközök száma. Bár a Lenovo által bemutatott újdonságok egyelőre inkább csak koncepciók, mint piacra érett megoldások, Peter Hortensius, a cég technológiai igazgatója egy kérdésre adott válaszban jelezte, hogy a tervek szerint kereskedelmi forgalomba is hozzák majd ezeket az eszközöket. Mint fogalmazott, nem mutatták volna be azokat, ha nem gondolták volna komolyan a piacra dobásukat.
Bár más megközelítést választott a Samsung, jól látszik, hogy a dél-koreai céget is foglalkoztatja az okostelefon és pc kapcsolatának kérdése. A társaság egyelőre egy szabadalmi ötletet védetett le a témában és csak a koncepciót bemutató ábrák állnak rendelkezésre. Az elképzelés lényege az, hogy a notebookban kialakítanak egy helyet, ahova az okostelefonokat be lehet dokkolni. A megoldás nem számít igazán újnak, hiszen korábban a Motorola Atrix-nél, illetve az Asus Padfone-nál is lehetett hasonlóval találkozni. Ugyanakkor a Samsung szabadalmi beadványa szerint az új konstrukcióban az okosmobil az egérjel vezérlésére is használható lenne, de akár egy második kijelzőként is működne. Emellett a felhasználóknak egy eszközben állna rendelkezésre Android és Windows operációs rendszer. A további részletek egyelőre nem ismertek, így most még lehetetlen megjósolni, hogy mennyire lehet ez a jövő egyik lehetséges fejlesztési iránya. Az sem jelent semmit, hogy a Samsung levédette ezt a szabadalmat, hiszen a világ legnagyobb technológiai cégek évente sok ezer megoldásra kérnek és kapnak jogi védelmet. Azt ugyanakkor jól mutatja, ez az elképzelés is, hogy az okostelefonok a következő években még meghatározóbb szerepet játszanak a mindennapokban.
Elstartolt a Google I/O
Ahogyan az várható volt, az új Android M operációs rendszer bemutatásával indult tegnap a Google fejlesztői konferenciája. A számos újdonságot, többek között energiatakarékosabb működést, az ujjlenyomatos azonosítás támogatását, illetve az alkalmazások által elérhető adatok jobb testreszabhatóságát hozó megoldás várhatóan a harmadik negyedévben érkezik majd a piacra. Izgalmas piaci versenyt ígér az Android Pay, a mobilos fizetési alkalmazást a tegnapi bejelentés szerint már az induláskor 700 ezer amerikai üzletben fogadják majd el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.