BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Felgyorsítja vásárlásait az EKB

Erősödtek az európai tőzsdék, és csökkentek az euróövezeti állampapírok hozamszintjei, miután kiderült, hogy az Európai Központi Bank (EKB) több kötvényt vásárolhat májusban és júniusban, mint eddig tervezte. Az eurózóna jegybankja további lépéseket is tehet, ha nem érik el az inflációs célt

Zuhanásnak indult az euró a vezető devizákkal szemben, miután Benoit Coeuré úgy nyilatkozott, hogy az Európai Központi Bank fel szeretné gyorsítani a kötvényvásárlási programját májusban és júniusban. Az EKB igazgatóságának tagja aggodalmát fejezte ki az elmúlt heteknek látott meredek hozamemelkedések miatt. Igaz, Coeuré nem a piaccal szeretne szembeszállni: az eurózóna jegybankjának illetékesei azért igyekeznének most bezsákolni minél több állampapírt, mert a nyári likviditásszűkés időszakban valószínűleg nem tudják majd tartani a 60 milliárd eurós havi vásárlási keretet.

Coeuré nem a korrekció miatt aggódik, hiszen ez természetes folyamat egy hosszú ideig tartó rally után, inkább annak intenzitását tartja problémásnak a Bloomberg szerint. Most azonban jól jött az EKB-nak, hogy a nyári szünetre készülve több állampapírt vásárolhatnak, ezzel meggátolva a további hozamemelkedést. Ráadásul a korábbiaknál szűkösebb likviditás már lassan érezteti hatását, és elemzők arra hívták fel a figyelmet, hogy az elmúlt két hétben látott eladási hullám a legélesebb volt az euró bevezetése óta. A német 10 éves papír hozama például az április végi nulla százalékról két hét alatt 0,7-re emelkedett, a tegnapi rally azonban jót tett az euróövezeti eszközöknek.

A hozamok leszorítását és a tőzsdeindexek emelkedését az is támogatta, hogy Christian Noyer, a francia jegybank elnöke is tartósan laza monetáris kondíciók fenntartására utalt. Noyer az Euromoney konferenciáján tegnap azt mondta, hogy az EKB készen áll további lépések megtételére, hogy növelje az inflációt, ha a mennyiségi lazítási program nem elegendő.
Az Eurostat végleges adatai szerint áprilisban stagnáltak a fogyasztói árak az euróövezetben a márciusi 0,1 százalékos árcsökkenés után. Februárban még 0,3, az év első hónapjában pedig dupla ekkora árzuhanást mért a hivatal. Vagyis az adatok azt mutatják, hogy kezd elmúlni a deflációs veszély az eurózónában, aminek nagy szerepe volt abban, hogy az EKB márciusban elkezdett szuverén állampapírokat vásárolni. Ez nagymértékben gyengítette a közös európai devizát, így a gazdaság is elkezdett élénkülni, és már az inflációs index sem negatív. Mindez azt mutatja, hogy az EKB-nak egyelőre sikerült megakadályozni a deflációs spirál kialakulását, de a 2 százalékos inflációs cél elérése még távol van.

Noyer szerint az EKB kötvényvásárlási programjának pozitív hatása volt az inflációs várakozásokra is, de időt vesz igénybe, míg ezek stabilizálódnak. Az EKB kormányzótanácsának tagja azt is mondta, hogy a korábbi terveknek megfelelően legalább 2016 szeptemberéig folytatni fogják az eszközvásárlási programot, és akár ezt követően is, ha az inflációs folyamatok indokolják. Noyer szavai alapján arra is van esély, hogy meghosszabbítsák a vásárlások időtartamát, vagy akár a Federal Reserve korábban véghez vitt szűkítési politikájához hasonlóan elnyújtva zárják le a mennyiségi lazítási programot, hónapról hónapra csökkentve a vásárlások keretösszegét.

Támogatja az európai államkötvényeket, hogy az EKB felgyorsítja programját a nyári likviditási problémák előtt – mondta Nick Stamenkovic, a RIA Capital Markets stratégája. Elemzők szerint csökkent az aggodalom a nyári likviditásszűke kapcsán. A német DAX index közel 2 százalékot emelkedett, az euró/dollár 1 százalékkal, 1,12-es szintre került lejjebb. A periférikus euróövezeti állampapír-piacok továbbra is sérülékenyek a változékony görög helyzet miatt, de tegnap ezek is profitáltak az EKB bejelentéséből.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.