A megtakarítás jelentős része az épületek energia-kibocsátásának csökkentésével érhető el, amihez a három évente frissítendő épület-energetikai stratégia ad útmutatót. Mint épülettulajdonosra, a kormányra közvetlen feladat is jut: gondoskodnia kell az évente a felújítási kötelezettség alá eső épületek 3 százalékának az előírt minimumkövetelmények szerinti felújításáról. Ez most a legalább 500 négyzetméteres, de július 9. után már a legalább 250 négyzetméteres épületekre is vonatkozik, de kivételnek számítanak (egyedi megoldást kívánnak) a hitéleti célú, a műemlékvédelmi védelem alatt álló, a fegyveres erők és a nemzetvédelmi célú építmények.
Másik fontos megtakarítási terület a távhőtermelés fejlesztése, kiemelten pedig a kapcsolt (együttes áram- és hőtermelés) és a hulladékhő újrahasznosítása. Bővíteni kell a hőszállítás rendszereit és segíteni, hogy minél több termelő csatlakozhasson rájuk. Jobban ki kell használni a háztartási kiserőművekben rejlő lehetőségeket, a felsoroltakban rejlő lehetőségek felmérése és jogszabályi hátterének előkészítése elsősorban a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal feladata.
Az energiahatékonyság területén aktív szolgáltatóknak és hitelezőknek rendszeresen frissülő honlapon kell tájékoztatniuk a piaci szereplőket az általuk nyújtott szolgáltatásokról, továbbá a kiskereskedelmi energia-értékesítőknek is online és ügyfélszolgálati energiatakarékossági információkkal kell segíteniük az érdeklődőket. (E tájékoztatási kötelezettséget be kell venniük az üzletszabályzatukba is.)
Az új energiahatékonysági elvárásoknak való megfelelést auditáltatni kell. A kötelező auditálást a nagyvállalatoknak először 2015. december 5-ig kell elvégeztetniük. Ez alól kivétel, ha az adott vállalat már rendelkezik megfelelő audittal. A tanúsítvány hiánya 2016. december 31. után bírságolható.
Az audit hiányát, vagy a valóságnak nem megfelelő tartalmát a MEKH akár 100 ezer forinttal is büntetheti. A büntetést meg is ismételheti, ha a megbírságolt szervezet az új határidőre sem tesz megfelelően eleget az előírásoknak, a bírság legfelső határa 15 millió forint.
Az energiahatékonyság javítása érdekében a törvény több eszközt is ad a kormánynak. Adó vethető ki az energia-felhasználásra, a szén-dioxid kibocsátásra, használhatók pénzügyi ösztönzők, érvényesíthető a szabályozás ereje, a piaci szereplők pedig segíthetők képzéssel és tanácsadással.
Auditálás szigorú követelményekkel
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) magát a rossz szakvéleményt adó auditor vagy auditáló szervezetet megbírságolhatja, akár 100 ezer forintra is. Ismétlődő esetekben a legvégső büntetése az auditálás megtiltása. A törvény több paragrafuson keresztül sorolja, hogy milyen feltételeknek kell megfelelniük az auditálást végzőknek. Az auditoroknak az arra kijelölt regisztráló szervezet vizsgáztatja, és a MEKH felügyeletével, sőt, a felkészítésükre köteles a törvényben rögzített feltételek mellett tanfolyamokat is szervezni. (A tanfolyamon viszont nem kötelező részt venni.) A regisztráló szervezetek öt évre adnak ki engedélyeket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.