Nem kapott egyelőre felhatalmazást a szenátustól Barack Obama amerikai elnök, hogy a tizenkét országra kiterjedő csendes-óceáni kereskedelmi egyezményt (TPP) gyorsított eljárásban tető alá hozza. A törvényhozás felső házában kedden este 52-45 arányban szavaztak csak bizalmat az elnöknek, és egy kivétellel valamennyi demokrata szenátor elutasította azt a javaslatot, hogy ha a kormány végső formába önti a megállapodást, akkor a kongresszus módosítási lehetőség nélkül vagy elfogadhassa vagy elutasíthassa azt. A tervezet elfogadásához hatvan voksra lett volna szükség.
Tizenkét ország tárgyal a kereskedelmi kapcsolatok bővítéséről: az USA mellett Kanada, Japán, Szingapúr, Malajzia, Vietnam, Brunei, Ausztrália, Új-Zéland, Mexikó, Peru és Chile. Később csatlakozna Kolumbia, Thaiföld és a Fülöp-szigetek is. Ez a hatalmas blokk ellensúlyt is képezne az térségben egyre erősebb és befolyásosabb Kínával szemben. Az Obama-kormány a nyáron szeretné lezárni az egyeztetéseket, aztán kezdődhetne a törvényhozási jóváhagyási eljárás, hogy még a 2016-os elnökválasztás előtt életbe is lépjen a szerződés. A tizenkét ország a globális gazdaság negyven százalékát képviseli, nagyjából ugyanekkora arányt tesz ki ez a térség az amerikai exportban is. Néhány nappal ezelőtt Obama elnök a Nike főhadiszállásán próbálta népszerűsíteni a tervezett alkut, mondván, ez serkenti majd az ország versenyképességét, például megnyitja a japán autópiacot az amerikai márkák előtt, vagy javítja a munkakörülményeket Vietnamban. A Nike vezére, Mark Parker – mintegy az amerikai üzleti szféra nevében is – sürgette a megállapodást és tízezer új munkahelyet vizionált.
A republikánusok szorgalmazzák a megállapodást, de kajánul tudomásul vették, hogy a demokraták kihátráltak elnökük mögül. Ebben eljárási vita is szerepet játszott, nem csupán az, hogy Obama nem tudta meggyőzni párttársait. A demokraták még három tervezetet akartak a gyorsítási felhatalmazáshoz társítani: érdemi védelmet szorgalmaznak azoknak, akiknek állása esetleg éppen e szerződés miatt szűnik meg, szeretnének fellépni az árfolyamot manipuláló államok ellen, és bővíteni kívánják az afrikai kereskedelmet. Az árfolyamot érintő tervezet elsősorban Kínának szól, de a TPP-n belül Japánnak is, amely viszont azzal érvel: pontosan azt teszi, amit az amerikai jegybank a gazdaság élénkítésére. Az effajta csomagolásban a köztársaságiak nem akartak részt venni.
Az AFL-CIO szakszervezeti szövetség elnöke, Richard Trumka úgy véli: a megállapodás nyomán csökkennének az amerikai bérek és munkahelyek szűnnének meg. Több demokrata szenátor is így fogalmazott a vitában, amely a felszínre hozta a törésvonalakat Obama és a befolyásos liberális törvényhozók között. A szenátusi republikánus többség vezére, Mitch McConnell most azt mondja: kétpárti összefogás kell az ország érdekében álló kereskedelmi egyezmény elfogadásához.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.