Az interkonnektor lefektetésének fő célja a Magyarországon keresztül Ukrajnába történő gázszállítás lehet annak alapján, hogy Petro Porosenko országa téli gázbiztonsága kapcsán beszélt a szerződésről, és mert Ukrajna felőli, behozatali kapacitásunk van bőven.
Porosenko bejelentésének fő témája a szorosabbá váló ukrán-szlovák gázipari együttműködés volt, amelynek eredményeként „sikerült megtörni az orosz Gazprom monopolhelyzetét az ukrajnai ellátásban”. Tavaly átadtak egy új ukrán-szlovák interkonnektort, de Lengyelország is létesítene új egy lengyel-ukrán vezetéket. Ez utóbbi nemcsak az ukrajnai gázellátásba segítene be, de Lengyelország számára is lehetővé tenné a hatalmas ukrajnai gáztároló-kapacitások kihasználásáta a kijevi bejelentésről beszámoló Interfax szerint.
Az FGSZ most kötött megállapodása beleillik a társaság által több éve indított, de nem kiteljesedett együttműködésbe, amelynek során gázvezetéki kapcsolatot kell létesíteni a térség minden országa között. Az utóbbi időben a FGSZ-éhez hasonló aktivitást mutat a szlovákiai rendszerirányító is, amely szerdán közölte: olyan koncepciót készített, amelynek megvalósításával egyesíthető a közép-európai gázpiac. E célból az Eustream egy 2018-ig telepítendó kompresszor bevetésével a ma napi 67 millió köbméterről napi 140 millió köbméterre növelné annak a vezetéknek a kapacitását, amely hálózatának az ausztriai (Baumgarten) és csehországi (Lanžhot) átadási/átvételi pontját köti össze. A beruházás révén felgyorsulhat a szlovákiai, a csehországi és az ausztriai gázpiacok egyesítése is. Az észak-dél irányban futó cső ma már teljes kihasználtsággal működik. Az új kompresszorral költség- és környezetvédelmi szempontból is hatékonyabban növelhető a szlovákiai gázrendszer hatékonysága, mint egy új vezeték építésével.
Az Eustream már kedden bejelentette, hogy tovább, ezúttal június 12-re csúszik a magyar-szlovák összekötő gázvezeték tesztüzemének kezdete. Az eredeti határidő január 1. volt. Magyarországi partnere, a Magyar Gáz Tranzit (MGT) honlapján tegnap délig az a május 11-i tájékoztatás volt a legfrissebb, amely szerint az újabb kompresszorpróba miatt „nem extrém” hang- és fényhatások várhatók.
A kereskedelmi üzem késlekedését eddig egyes engedélyek hiányával és műszaki okokkal magyarázták, de úgy tudjuk, érdemi kereslet sincs a kapacitásaira. A műszaki tesztek viszont folynak: legutóbb május 9-13. között továbbítottak rajta kifelé némi gázt, ugyanannyit, amennyit május 18-tól monstanáig befelé.
Módosulhat a 10 éves terv
Tavaly szeptemberben többek között arra az indoklással várt el bizonyos módosításokat a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) az FGSZ kétévente frissítendő, 10 éves rendszerfejlesztési tervében, hogy abban tekintettel kell lenni a Déli Áramlat gázvezeték esetleges magyarországi mgépítésére is. E projekt azonban lekerült a terítékről, és bár szó van egy azt helyettesítő, új importútvonal kiépítéséről a Magyarországra dél, délkelet felől érkező gáz szállítása érdekében, döntés nincs. A hivatal másik érve az volt, hogy változhatnak a romániai importigények is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.