A nagyobb szövetkezetek és gazdák úgy döntöttek, elhalasztják a meggy leszüretelését, miután a felvásárlók mindössze kilónként 55 forintos induló árat ígértek – adta hírül múlt héten az Index. A termelők szerint csupán az önköltségük 100 forintra rúg, így inkább a fán hagyják a gyümölcsöt, miközben a nagy konzervgyárak arra hivatkoznak: már májusban jelezték, hogy a meggy ára alacsony lesz, mert kiugró termés várható, a legnagyobb exportot felszívó Németországban pedig csökken a konzerv meggy ára. Korábban Ledó Ferenc, a Magyar Zöldség-gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) alelnöke, a szervezet TÉSZ Főbizottságának elnöke az MTI-nek azt mondta, a feldolgozók azzal indokolják az árakat, hogy jelentős készleteik maradtak raktáron tavalyról, és a veszteséges működés csak így kerülhető el. Már most is van olyan felvásárló, aki 65-90 forintot ad az ipari meggy kilójáért. A kérdés az, hogy azok a termelők, akik egyelőre nem adják oda a termést, később mit csinálnak majd.
Információink szerint múlt szerdán a magyar zöldség-gyümölcs szakmaközi szervezet és terméktanács, a FruitVeb, három feldolgozóipari cég és néhány nyírségi TÉSZ vezetői asztalhoz ültek, hogy megoldást keressenek. A konzervgyárak képviselői 85 forintot ajánlottak a bojkottban résztvevőknek, valamint az érdi meggyért azzal a feltétellel, hogy a termelők később 15 forintot visszatérítenek a gyárnak. Később az ajánlatot 75 forintra emelték, visszatérítés nélkül, majd újabb verziók hangzottak el. A termelők utolsó ajánlata 85 forint volt a teljes szezonra, amit a konzervgyárak nem fogadtak el. Ha beindul a szüret, az első ajánlat szerinti 70 forint is elpárolog, és marad az 55-60 forint – írta az egyik TÉSZ képviselője a legnagyobb közösségi oldalon.
Egy másik szövetkezet vezetője lapunknak azt mondta: néhány termelő és nyírségi TÉSZ nagyon elszánt, de a többség valószínűleg szüretelni fog. Remélhetőleg a minisztérium nem akar beavatkozni, a tavalyi akció ugyanis nem éppen jól sült el: néhány feldolgozó támogatást kapott pár millió üveg meggybefőttre, és most ez is nyomja a piacot – tette hozzá a szakember, aki szerint a fő baj az, hogy koncentrálódott a kiskereskedelem és a feldolgozóipar, a termelők viszont nem eléggé.
Csizmadia György, a FruitVeb alelnöke az MTI szerint arra hívta fel a figyelmet, hogy a hatvanforintos szintről már emelkedett a meggy belföldi felvásárlási ára, a magyar konzervipar azonban 75-80 forintnál nem tud többet kínálni; a lengyel, román és szerb felvásárlók viszont megadják a termelők által kért 100-120 forintos kilónkénti árat.
„Az idei meggytermés 25-30 százaléka már lekerült a fákról. Az érdi bőtermő fajtánál gyakorlatilag befejeződött a szüret, most következik a cigánymeggy, a héten pedig kezdődik a fürtös fajták – a debreceni, kántorjánosi, újfehértói – betakarítása is” – mondta a Világgazdaságnak Cseh László, a Magyar Hűtő- és Konzervipari Szövetség elnöke, akinek érdemi bojkottról nincs információja. Úgy tudja, az elmúlt hétre a termelők 70-90 forint közötti kilogrammonkénti áron egyeztek meg a feldolgozó üzemekkel.
„Tény, hogy nagyon nyomottak az árak, de ez nem a feldolgozóipar hibája. Részben a 2012-es, 2013-as szezon magas árai, részben az elmúlt évekről áthúzódó készletek, részben az európai fogyasztás csökkenése érezteti a hatását. Pang a piac. Magyarországon sem a fagyasztott meggy, sem a befőtt nem népszerű, a válság következtében pedig gyakorlatilag luxuscikké vált a feldolgozott gyümölcs. A német piac bizalmát is vissza kellene szereznünk. A problémának nincs gyors megoldása, évek alatt lehet csak feltornászni az árakat, de ehhez kiszámítható termelési volumenre, és például rendszeres, a meggyet népszerűsítő marketingkampányokra is szükség volna” – véli Cseh László.
Úgy tűnik, a kormány elképzelései egybevágnak a szakemberével, a Napi Gazdaság szombati számában ugyanis az olvasható, hogy a FruitVeb, illetve a Földművelésügyi Minisztérium a meggy fogyasztását ösztönző kampányt indít.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.