2013-ban a legnagyobb áremelkedést Írországban, az Egyesült Királyságban, Svédországban és Németországban tapasztalták, míg a legnagyobb esésre Olaszországban, Hollandiában, Spanyolországban és Portugáliában került sor. Akkor a gazdaságok egy része már túl volt a válság utáni trendfordulón, de számos más ország még csak közelített a piaci mélyponthoz. A képet viszont jelentősen átrendezte 2014: korábbi csökkenés után több államban növekedésre váltottak a lakásárak, például Portugália és Hollandia is elérte a mélypontot, aztán felívelő szakasz vette kezdetét. Ugyanakkor a legkorábban növekedésnek indulók közül egyesek ismét a negatív irányba fordultak. Ezek közé tartozik az Egyesült Királyság, és Németország is közel járhat egy trendfordulóhoz, mert a korábban kimagasló lakásárfelfutásuk visszaesett.
A két- vagy többlakásos épületekre vonatkozó építési engedélyek alapján szintén változatlanul vegyes képet mutatnak Európa országai, bár egyre több helyen indulnak be a beruházások, és egyre kevesebb helyen tapasztalható továbbra is esés a kiadott építési engedélyek számában. A tavalyi évhez hasonlóan zsugorodnak a lakásépítések Franciaországban, Írországban, Spanyolországban és Portugáliában, de utóbbi kettőnek az esetében 2014 egyes negyedéveiben a kiadott engedélyek száma már meghaladta az egy évvel korábbi időszakban regisztráltat. Ugyanakkor, bár az Egyesült Királyságban tavaly még növekedést mutatott az engedélyek száma, az idén itt is fordulat látszik, és – akárcsak a londoni áraknál – csökkenésről lehet beszámolni. Az FHB-index tavalyi elemzése alapján még a negatív trendet mutató országok közül is többnél valószínűsíthető az adatok alapján, hogy növekedési pályára állt: az építési engedélyek száma például hazánk mellett Lengyelországban is bővülést mutatott 2014-ben, a korábbi csökkenést követően.
Jelentősen emelkedett a kiadott engedélyek száma Dániában, Svédországban, Bulgáriában és Csehországban is, ennek ellenére utóbbi kettőnél még messze elmarad a válság előtti szinttől.
2014 nemcsak a lakáspiacoknál számított erős időszaknak, de a jelzáloghitelezési piacról is pozitív hírek érkeztek. A teljes jelzáloghitel-állomány az év során átlagosan 2,5 százalékkal növekedett az European Mortgage Federation számításai szerint. A leépülés a legnehezebb helyzetbe került országokat érintette tavaly – ilyen Spanyolország, Magyarország, Írország és Portugália –, ahol még folytatódott a lakosság eladósodottságának csökkenése. Magyarországon például a hitelkihelyezések jelentős bővülése ellenére összességében 6,8 százalékkal csökkent a lakossági jelzáloghitel-állomány, a korábbi hitelek kivezetésének hatására.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.