A naptárhatástól megtisztított adat 6,2 százalékos éves növekedést mutat a májusi 5,4 százalékot követően. Ezzel 2013 júliusa óta, azaz két éve megszakítás nélkül nőtt a kiskereskedelmi forgalom Magyarországon.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 4,5, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 8,1, az üzemanyag-kiskereskedelemben 9,0 százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene. Az első fél évben a forgalom 6,1 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakáét a megtisztított adatok szerint.
Júniusban az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma folyó áron 772 milliárd forint volt, ami 6,1 százalékos növekedés. Az országos kiskereskedelmi forgalom 46 százaléka az élelmiszer- és élelmiszerjellegű vegyes üzletekben, 36 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 18 százaléka az üzemanyagtöltő állomások hálózatában realizálódott.
Az élelmiszer-kiskereskedelem 77 százalékát adó élelmiszerjellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 4,1, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 5,9 százalékkal nőtt éves összehasonlításban a májusi 0,8, illetve 3,3 százalékos növekedés után.
A nem élelmiszer-kiskereskedelmen belül a használtcikkek eladásai 15,2 százalékkal nőttek ez egy évvel korábbihoz képest. A textil, ruházati és lábbeli, illetve a könyv, számítástechnika és egyéb iparcikkekből 12,3 százalékkal értékesítettek többet, de ezen belül a könyv és újság értékesítés 1,4 százalékkal csökkent, a számítástechnikai és egyéb iparcikkeknél viszont 14,5 százalékos volt a növekedés.
Az iparcikkjellegű vegyes üzletekben 10,6 százalékkal nőtt az eladás, a gyógyszer-, gyógyászati termék- és illatszerüzletekben 7,1 százalékkal növekedett a forgalom. A bútor-, műszakicikk-üzletekben nem változott a forgalom volumene.
Az árucikkek széles körére kiterjedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 29,2 százalékkal emelkedett. Az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 4,3 százalékkal nőttek.
A kiskereskedelmi forgalom volumene január-júniusban 6,1 százalékkal emelkedett. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 3,4, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 8,6, az üzemanyag-kiskereskedelemben 8,8 százalékkal nőtt az értékesítés volumene.
Bizakodásra adnak okot a júniusi kiskereskedelmi adatok
Barczel Vivien és Ürmössy Gergely, az Erste elemzői szerint fontos kiemelni, hogy a NAV-hoz bekötött elektronikus pénztárgépek gazdaságfehérítő hatása is részben magyarázza a folyamatosan erősödő kiskereskedelmi forgalomnövekedést.
Visszapattanást láthattunk júniusban az élelmiszer kiskereskedelem esetén. Más termékcsoportokkal összehasonlítva szolidabb bővülésnek lehettünk tanúi ezen csoport esetében áprilisban és májusban, amikor életbe lépett a vasárnapi zárva tartás. A friss adat arra engedhet következtetni, hogy a lassulás átmeneti volt, a lakosság valószínűleg elkezdett alkalmazkodni a megváltozott nyitva tartásokhoz - emlékeztetnek az elemzők.
A nem élelmiszer jellegű termékcsoport (pl. ruhanemű, számítástechnikai eszközök, stb.) forgalma több mint 10 százalékkal bővült éves összevetésben, így a termékkör folytatta tavaly megkezdett menetelését. Az üzemanyag kiskereskedelem szintén jelentős, 9 százalékos bővülést tudott felmutatni, ami elsősorban az olajáresés következtében kialakuló benzinárcsökkenés állhat. Ha figyelmen kívül hagynánk az üzemanyag forgalom növekedését, még akkor is 7 százalékot megközelítő forgalomnövekedést látnánk.
Az elemzők úgy vélik, hogy az év második felében is folytatódhat a kiskereskedelmi forgalom bővülése, amelyet továbbra is támogathat az üzemanyagárak zuhanása. Véleményük szerint az idei év egészében hozzávetőlegesen 6 százalékkal növekedhet a kiskereskedelmi forgalom Magyarországon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.