A záhonyi vasúti forgalom visszaesése a KGST szétesésével kezdődött, a gazdasági válság fokozásával folytatódott, és 2014 végétől mostanáig az orosz-ukrán konfliktus hatásainak következményeivel tetőződik. A Záhonyon keresztül továbbított, évi 3,5 millió tonna árun yolc vasúttársaság osztozik, hat átrakó állomáson. A lecsökkent mennyiség miatt (is) fajlagosan megdrágult a záhonyi átrakási terület nagy területen szétszórt létesítményeinek, szolgáltatásainak fenntartása. Záhony tehát nem tud versenyképes szolgáltatást kínálni - minderre Kovács Imre, a Rail Cargo Hungária elnök-vezérigazgatója mutatott rá előadásában a Magyar Vasút 2015 konferencián.
Mint ismertette, a kilencvenes évek színes áruösszetétele a múlté, Záhonyban ma a tömegáru átrakása a jellemző. A megbízások néhány nagy megrendelőhöz köthetők, ami erősen megnövelte a fuvarcégek kiszolgáltatottságát, hiszen, ha egy megbízó is kiesik, az már nagyságrendi forgalomcsökkenést okoz a szállító társaságnak. Erre jó példa a Dunaferr behozatalának a visszaesése, de a hazai vasúti szállításnak (ezen belül meghatározóan az RCH-nak) az uniós embargó is ártott.
A keleti irányú, Oroszországon keresztüli szállításunk a következő 10 évben aligha áll talpra Kovács Imre szerint, mert az Orosz Vasutak az ukrán válság miatt a legtöbb forgalmát elvitte Fehéroroszország felé. Nem könnyű az ukrán partnerekkel való együttműködés sem: Ukrajna például keddtől blokkolja a határán az orosz vasúti kocsikat. Ráadásul, miközben a záhonyi térség szolgáltatási díjai nem versenyképesek, és 2006-ban megszűnt a dunaújvárosi szállítást olcsóbbá tévő kedvezményt is, Szlovákia igen jól manőverez. Az ottani vasúti pályahasználati díjszabási rendszer a mienknél sokkal rugalmasabb, az ottani logisztikai fejlesztéseikbe bevonják megbízóikat is, és kiválóak a szolgáltatók orosz kapcsolatai is. Most épp modern gabonaátrakót építettek ukrán oldalon, a nagy megbízókkal (US Steel) pedig szlovák oldalról nem vállalati, hanem kormány szinten születnek a megállapodások. Magyar oldalon az elmúlt tíz évben nem volt érdemi logisztikai fejlesztés.
A vasúti klasszikus selyemút a transzszibériai úvonal volt, ma inkább a kazah irányt értik rajta, mutatott rá Kovács Imre. Meglátása szerint a hazai áruszállítók számára a kazah-azeri-grúz, tehát az eredeti, történelmi selyemút az új szállítási lehetőség Kína felé. Ukrán érdek is lenne, hogy e vasutak Ukrajnán és Záhonyon keresztül közlekedjenek. Ukrajnán és Magyarországon át egy észak-déli szállítási útvonal is életképes lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.