Augusztus végéig több mint 33 000 ügylet keretében, 20 737 vállalkozás jutott hitelhez az nhp révén. Az MNB adatai szerint az nhp két szakaszában együttesen 25 000 vállalkozás jutott finanszírozáshoz, közel 1650 milliárd forint összegben.
A második szakasz 947,2 milliárd forintnyi szerződés közel 96 százaléka új hitel (a hitelkiváltás a keretösszeg maximum 10 százaléka lehet). Ezen belül az új beruházási hitelek (és új lízingügyletek) részesedése 59, az új forgóeszközhiteleké 29 százalék, míg az EU-s támogatások előfinanszírozására folyósított hiteleké 12 százalék.
A második pillérben (forint- és devizahitel-kiváltás) a meglévő beruházási hitelek kiváltására folyósított hitelek részesedése 68 százalék, míg a meglévő forgóeszközhitelek kiváltására folyósított hiteleké 32 százalék volt. Az itt folyósított hitelek közel háromnegyede forinthitelek kiváltását, míg 25 százaléka devizahitelek kiváltását szolgálta.
Az első pillérben létrejött ügyleteken belül az új beruházási hitelek átlagos mérete 22 millió forint, az új forgóeszközhiteleké 57 millió forint, míg az EU-s hiteleké 31 millió forint volt - írja az MNB. Az első pillérben az új beruházási hitelek átlagos futamideje 6,9 év, az új forgóeszközhiteleké 2,1 év, az EU-s hitelek esetében pedig 1,7 év, míg a második pillérben a meglévő beruházási hitelek kiváltására nyújtott hiteleké 6,7 év, a meglévő forgóeszközhitelek kiváltására nyújtott hiteleké 2,4 év.
A nagybankok kihelyezéseinek mintegy felét teszik ki a beruházási hitelek, míg a kis- és közepes bankoknál, valamint a takarékszövetkezeteknél a hitelek túlnyomó többsége ilyen célú. Az EU-s hitelek nyújtásával főként a nagybankok és a takarékszövetkezetek foglalkoznak a programban.
Vállalatméret szerint tekintve a mikrovállalkozások hitelfelvétele 76 százalékban új beruházási hitelekre irányul, míg a kisvállalkozásoknál 49, a közepes vállalkozásoknál pedig 44 százalék körüli ez az arány.
Az ágazati eloszlást tekintve a mezőgazdaság, a kereskedelem, javítás és a feldolgozóipar ágazatok részesedése kimagasló, a hitelek közel háromnegyede ebbe a három ágazatba irányul.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.