A következő három évben 33 ezer fős leépítést tervez a Hewlett-Packard (HP), ami a társaság jelenlegi személyi állományának mintegy 10 százalékát érinti.
A létszámcsökkentést már a vállalat november 1-jei kettéválása után kezdik meg, és főként a nagyvállalati ügyfeleket kiszolgáló utódcéget érinti majd. A Reuters beszámolója szerint a Hewlett Packard Enterprise-nál (HPE) 30 ezer munkahely szűnik meg, míg a személyi számítógépek és nyomtatók gyártásával foglalkozó HP Inc.-nél 3300. Az átszervezés ez utóbbi cégnél várhatóan 300 millió dolláros kiadással jár, míg a HPE esetében 2,7 milliárd dollárba kerül. Azonban ezek a költségek a mostani negyedév és a 2018 októbere közötti időszakban oszlanak el.
A HP átszervezésének során nem ez az első hatalmas leépítés, a társaság korábban már 55 ezer fős létszámcsökkentést jelentett be, és csak az idén várhatóan több mint 30 ezer embert küldenek el. Az elbocsátások jól mutatják, hogy milyen kihívásokkal kell szembenéznie a vállalatnak a megváltozott üzleti környezet és a személyi számítógépek piacának folyamatos zsugorodása miatt.
A PC- és nyomtatógyártó részleg az elmúlt évtizedben nagymértékben segítette a vállalatot a növekedésben, azonban az okosmobileszközök előretörése és ezzel párhuzamosan a számítógépek iránti kereslet csökkenése miatt egyre nehezebb helyzetbe került. A személyi számítógépek eladásai 2013-ban 10 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól az IDC adatai szerint, a múlt évben pedig további 2,1 százalékos esésről számolt be a piackutató cég. Ez a PC-piac második legnagyobb szereplőjének számító HP számára komoly veszteséget jelent, nem véletlen, hogy az elemzők is azzal számolnak: az utódcégek közül a HP Inc. lehet majd nehezebb helyzetben.
Érdemes megjegyezni ugyanakkor, hogy a HPE is rendkívül kemény versenyre kényszerül, hiszen a nagyvállalatok informatikai stratégiája is alapvető változáson ment át az elmúlt években. A folyamat eredményeként előtérbe kerültek a felhőalapú megoldások, és egyre több társaság szolgáltatásként veszi igénybe a hardvereket és a szoftvereket egyaránt, ami a nagy gyártók számára új helyzetet teremtett.
Tavaly októberben jelentette be Meg Whitman, a HP elnök-vezérigazgatója hivatalosan, hogy kettéválasztják a céget. A lépés mindkét cégnek megadja azt a függetlenséget, fókuszt, pénzügyi erőforrásokat és rugalmasságot, amellyel gyorsan tudnak alkalmazkodni a változó piaci és ügyféligényekhez. A HP-nál arra számítanak, hogy a két új vállalat összesített forgalma nagyobb, mint a mostanié. Ez egyébként nagyjából 110-120 milliárd dollárt jelent évente, vagyis a célkitűzés igen ambiciózus. A HPE-t Meg Whitman irányítja majd, míg a másik társaság vezetője Dion Weisler lesz. A váltás nagyságát jól mutatja, hogy két, egyenként évente mintegy 55 milliárd dollár forgalmú vállalat jön létre, amelyek mindegyike felfér a Fortune 50 listára, illetve világszerte 300 ezer alkalmazottat érint.
Érdekesség, hogy a Hewlett-Packard felosztására vonatkozó elképzelés nem új keletű, a társaság kettéválasztása már 2011-ben is felmerült, azonban akkor a jelenlegi menedzsment még határozottan visszautasította ezt az elképzelést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.