A szövetség számításai szerint a szabad mérnöki állások betöltésével 50 milliárd forinttal növekedhetne a termelés.
Ábrahám László szerint a munkaerőhiány okai közé tartozik, hogy a lakosság nagy része nincs tisztában a mérnöki szakma mibenlétével és lehetőségeivel, a szülők és a diákok egyaránt tájékozatlanok. Emellett az oktatás sem fektet elegendő hangsúlyt a gyakorlati tudás elsajátítására, ezért gyakran nem piacképesek a frissen végzett mérnökök - jegyezte meg.
Az MTI kérdésére elmondta, hogy a probléma megoldásaként az EJMSZ egyebek mellett észrevételeket fogalmaz meg az oktatás minőségéről az egyetemek és az illetékes hatóságok felé, továbbá az elmúlt két évben természettudományi roadshow-n keresztül 22 iskolában, több mint 3 ezer középiskolás diáknak mutatta be a mérnöki szakmát, játékos kísérletsorozatok és szakmai képviselők beszámolói révén.
A sajtótájékoztatón jelenlévő szövetségi tagok képviselői egyetértettek abban, hogy alapvetően mérnöki gondolkodású, megoldáscentrikus, több nyelven beszélő, képzett munkaerőt keresnek a vállalatok, viszont a specifikus tudás elsajátítható a cégek - sok esetben nyilvánossá tett - tudásbázisaiból.
A 2009-ben alakult EJMSZ magyarországi nagyvállalatok - így például Mol csoport, Audi, Continental csoport, Lego, Ericsson Magyarország, NI Hungary Kft. - és felsőoktatási-, valamint non-profit intézmények összefogása. Azért jött létre, hogy közvetlen tapasztalataival támogassa és még intenzívebbé tegye az oktatási intézmények, a gazdasági szereplők és a mérnöki szakmák képviselőinek együttműködését. Jelenleg 21 tagot számlál, terveik szerint azonban folyamatosan bővülnek majd.
A szövetség elnöke eddigi eredményeik közül kiemelte, hogy a cégek és az oktatási intézmények összeállították a mérnökökkel szemben elvárt kompetenciák listáját, valamint a kormány eltörölte az ajándékozás áfáját, így a cégek már költség nélkül iskoláknak adhatják a nem használt technológiai eszközeiket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.