A sávos élelmiszerlánc-felügyeleti díj kapcsán folytatott vizsgálatának „lezárása érdekében indokolt az Európai Bizottság felvetései alapján az Éltv (az élelmiszerláncokról szóló szabályozás) módosítása” – indokolja egyértelműen a kabinet, hogy miért állítja vissza az eredeti, 0,1 százalékos mértéket az élelmiszerlánc-felügyeleti díjaknál. A kormány új, öt pontból álló törvényjavaslatot nyújtott be, amelyben a 2015 előtt érvényes szabályokat állítják vissza. Ezzel a legkisebb boltok rosszabbul járnak, hiszen nekik (500 millió forgalom alatt) az új szabály alapján nem kellett volna fizetniük. A nagy láncok azonban megmenekülnek az őket sújtó többmilliárdos tehertől, ám újabb előírást kapnak a nyakukba.
Az új paragrafusok szerint ugyanis a nullasávos kulcs bevezetésével párhuzamosan csak az 50 milliárdosnál kisebb forgalmú üzletek fizettek volna 0,1 százalékos mértéket, míg a sávos rendszerben a nagyobb cégekre 5-6 százalékos díjat szabtak ki. Ez alapján a nagyobb láncoknak közel 30 milliárd forintot kellett volna befizetniük. A legtöbbet pedig a Spar és a Tesco fizette volna, náluk a teher a harmincszorosára emelkedett volna.
A kabinet a reklámadónál ugyanúgy visszavonult, ahogyan most a láncok esetében is, bár néhány napja még arról volt szó, hogy keményen ellenállnak: megtámadták az Európai Bíróságnál a felfüggesztő határozatokat. Arról nincs hír, hogy a kormány a dohányipar különadójánál (ahol ugyanilyen felfüggesztés van érvényben) hasonló visszavonulást tervezne, igaz, általában az érintettek nem lehetnek maradéktalanul elégedettek az ilyen győzelmekkel. Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter korábban egyértelműsítette: nem érdemes támadni a kormányzati adókat, mert így vagy úgy, de az érintettek be fogják fizetni a terhet a költségvetésbe. Az élelmiszerláncok most új terhet kaphatnak a nyakukba: a 400 négyzetméternél nagyobb alapterületű áruházakban a Magyar Idők információja szerint előírás lenne, hogy 70 négyzetméterenként legalább egy alkalmazott álljon a vásárlók rendelkezésére. Ez értelemszerűen a nagyobb hipereket üzemeltető láncoknak (Tesco, Auchan) lenne kedvezőtlen, ám igencsak érzékenyen érintheti a diszkontokat (Lidl, Penny, Aldi) is. A szabályt a kormányzathoz közel álló lap azzal indokolta, hogy fogyasztóvédelmi szempontból indokolt, és „megoldaná a kiskereskedelemben mára kialakult súlyos munkaerőhiányt”.
Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára érdeklődésünkre azt mondta: számos részlete egyáltalán nem ismert a szabályozáskezdeménynek, így részletekbe nem lehet bocsátkozni. A Spar Magyarország Kft. élesebben fogalmazott, mint írták, egyelőre csupán egy sajtóhírrel állunk szemben, kíváncsian várják a fejleményeket, és természetesen továbbra is nyitottak a párbeszédre a döntéshozókkal. Vámos szerint addig nem lehet számolni az esetleges szabály hatásaival, amíg nem világos, hogy mindezt bruttó alapterületre értelmezik, vagy nettó kereskedelmi felületre, illetve a munkaerőbe beletartozik-e a vezetőség (amely ugyancsak folytat kereskedelmi tevékenységet), továbbá az árufeltöltő.
A jelenlegi információk alapján a főtitkár szerint a szabályozás ütközhet az uniós alapelvekkel, bár hangsúlyozta: szinte semmit nem tudni a részletekről. Azt viszont kiemelte, hogy az előírás nem oldaná meg a kiskereskedelem egyes területein mutatkozó szakemberhiányt, hiszen ahol eddig hiányzott a hentes a pultból, ezután is fog. Sőt, szerinte a szabályozás a kiskereskedelemből elbocsátott leépített munkaerő kérdését sem oldaná meg, hiszen a KSH adatai szerint 34 ezer olyan munkanélküli van, akinek az előző munkahelye a kiskereskedelemben volt, míg ez a szabályozás nagyjából plusz ötezer fő elhelyezkedését jelentené.
Az is kérdés, miként reagálnak az üzletek ha további munkaerőt kell alkalmazniuk. Ekkor ugyanis nagy valószínűséggel hozzányúlnak a bérrendszerekhez is, aminek a vége az lehet, hogy a jelenlegi munkavállalóknak a hó végi „fizetési borítékba” kevesebb kerül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.